Fokozott óvatosság, elkerült kár
Egy ismeretlen csaló több mint 152 ezer eurót próbált jogtalanul megszerezni egy cégtől. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság a Mátrix Projekt keretében folytatja a küzdelmet az internetes csalók ellen.
A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy a bűnözők tárháza kifogyhatatlan, de a cél ugyanaz, megtudni az áldozatok banki adatait, hozzáférni a számlájukhoz, csalárd módon megszerezni a pénzüket.
Megtörtént eset
Csalás kísérlete miatt nyomoz a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság. Egy ismeretlen elkövető április 9-én levelet írt egy cégnek a partnerük nevében. A csaló a partner doméncíméhez megtévesztésig hasonló cím felhasználásával értesítette az üzletfelét – így őket tévedésbe ejtve –, hogy utalják el a vállalkozási díjat, ami összesen 152 482 euró. A cég észlelte, hogy a számítógépek azonosítására szolgáló névtartomány, azaz a doménnév nem egyezik meg a partnerük címével (egyetlen karakter különbözött), ezért nem teljesítették az utalást és kár sem keletkezett. A nyomozás jelenleg is folyik.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai segíthetnek a kockázati tényezők kiszűrésében, hogy biztonságban legyünk a világhálón is.
- Ne kattintson e-mailekben és üzenetekben található linkekre, különösen, ha azok ismeretlen vagy gyanús forrásból származnak!
- A linkek követése helyett közvetlenül írja be a jól ismert webhelyek, például a bank vagy a közüzemi szolgáltatók URL-címét!
- Ellenőrizze kétszer is a feladó e-mail-címét és tartományait, hogy azok egyezzenek a törvényes szervezet elérhetőségeivel!
- Legyen óvatos a személyes vagy számlainformációkat érintő sürgős és váratlan kérésekkel, mivel ezek gyakran arra irányulnak, hogy a gyors megfelelés érdekében felesleges pánikot keltsenek!
- Vessen véget az ismeretlen számokról érkező hívásoknak, és ellenőrizze a hivatalos ügyfélszolgálati számot!
- Legyen bizalmatlan a túlságosan kedvezőnek vagy túl jónak tűnő ajánlatokkal szemben, mivel ezek gyakran átverésre utalnak!
- Ismerje fel, ha egy ajánlatot nyelvtani hibákkal, esetleg mondatszerkezetekkel és furcsa formázással írtak!
Ha csalás áldozata lett, késedelem nélkül értesítse számlavezető bankját, és tegyen feljelentést a rendőrségen!
Hasznos tanácsokat az alábbi linken olvashatnak az online csalásokról: https://kiberpajzs.hu/