Hamis hívás
A károsult hiába kérdezett vissza, a csaló meggyőzte. A veszteség 2,5 millió forint.
Egy Győr-Moson-Sopron vármegyében élő férfit a napokban hívott fel egy magát banki alkalmazottnak kiadó személy, és közölte, hogy a bankszámláján gyanús tranzakciókat észlel. Miután a helyi fiatalember elmondta, hogy ő egy másik pénzintézettel áll kapcsolatban, a telefonáló megnyugtatta, hogy a bankok – a megnövekedett számú csalás miatt – szorosan együttműködnek egymással. A hívó tájékoztatást adott arról, hogy a pénz biztonságba helyezése céljából mindenképpen egy virtuális számlára kell utalnia megtakarítását. A sértett az utasításoknak megfelelően letöltötte az AnyDesk alkalmazást, megadta a belépéshez kapott kódot, azonban a tranzakciót végül ilyen módon nem sikerült végrehajtani. Megegyeztek abban, hogy a telefonáló által megadott – magánszemély nevén lévő – számlaszámra utalja a pénzt, aminek a férfi eleget is tett.
A történtek után a telefonáló elérhetetlenné vált, ezért a számlatulajdonos személyesen megjelent bankfiókjában, és megtudta, hogy csalók áldozatává vált.
Az ügyben a Győri Rendőrkapitányság – a Mátrix Projekt keretében – nagyobb kárt okozó csalás bűntettének gyanúja miatt indított eljárást.
Az áldozattá válás elkerülése érdekében kérjük, fogadják meg tanácsainkat!
- Minden esetben kérjenek egy kis időt, és azonnal ellenőrizzék a hívás valóságtartalmát! Lehetőleg ne döntsenek egyedül!
- A banki ügyintézők nem utasítanak telefonbeszélgetés közben utalásra!
- Soha ne adják ki telefonon az internetbanki azonosítókat, a fizetéshez szükséges bankkártya adatokat, ugyanis a csalók a bankkártya-azonosító, az érvényességi idő és a háromjegyű CVC-kód segítségével azonnal hozzáférhetnek a pénzükhöz.
- Más kérésére semmilyen alkalmazást, programot ne telepítsenek a számítógépre vagy a mobiltelefonra, még akkor sem, ha azt a bank vagy szolgáltató nevében kérik!
- Kérjenek értesítést – lehetőleg személyesen – a banktól a számlát vagy kártyát érintő műveletekről, pénzmozgásokról, továbbá állítsanak be limitet, regionális és online korlátozást!
- Bűncselekmény gyanúja esetén azonnal jelentsék be a rendőrségnek!
Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.