Játék és mese

2025. 05. 05., h - 15:22
Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Gyorsan kelendő termékekkel csapta be gyanútlan vásárlóit egy anya-lánya páros. A kaposvári vizsgálók a Mátrix Projekt keretében most vádemelést javasoltak ellenük.

Közel 200 embert csapott be az egyik legnagyobb közösségimédia-oldalon, álnéven feladott apróhirdetéseivel egy 43 éves madarasi lakos. A nő mesekönyveket és gyermekjátékokat kínált eladásra, amiket a gyanútlan vevők a vételár, vagy előleg utalásával próbáltak megvásárolni tőle. A csaló nem egyedül dolgozott, több esetben 67 éves édesanyja is kisegítette.

A rendőrök a számlaforgalmi adatokat elemezve 194 károsultat azonosítottak, akik több mint 3 millió forint kárt szenvedtek. A legelső utalások 2023-ban érkeztek, és a számlák zárolásáig folyamatosak voltak. Anyát és lányát üzletszerű csalás vétség elkövetésével gyanúsítják az egyenruhások.

A vizsgálók a nyomozati cselekményeket elvégezték, és az iratokat a napokban vádemelési javaslattal küldték meg a Kaposvári Járási Ügyészség részére.

Fontos, hogy mindenki megismerje az elkövetési módszereket és ne dőljön be a csalóknak, ezért a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési munkatársai a kiberpajzs.hu segítségével óvatosságra intik a vásárlókat!

  • Az online piacterek, aukciós oldalak, internetes szolgáltatók nem vállalnak felelősséget a közzétett ajánlatok tartalmáért, ezt fontos észben tartani!
  • Ha Öntől vásárolnak, akkor legyen gyanús, ha a bankszámlaszámán kívül bármilyen más adatot is kérnek!
  • Ne tévessze meg, hogy a vásárolni szándékozó egy csomagszállító szolgálat linkjét küldi meg! Ott bizonyosan nem kérik el a személyes és banki adatait!
  • Ha üzenetben kap átirányító linket, ellenőrizze, hogy nem egy áloldalról van-e szó! Inkább lépjen ki, és vegye fel a szokásos csatornán a kapcsolatot a bankjával!
  • Soha ne adja ki ismeretleneknek, se telefonon, se e-mailen, se üzenetben a bankkártyája adatait, a háromjegyű, biztonsági CVC-kódot, a PIN-kódját, illetve netbankja belépési adatait! 
  • Ismeretlen eredetű programot soha ne telepítsen vagy töltsön le a számítógépére, illetve a telefonjára, bárki is javasolja Önnek!
  • Lehetőség szerint mindig utánvéttel fizesse a megrendelt árucikket!
  • Nem megbízható forrásból származó linkre kattintva vagy ismeretlen webhelyeken ne indítson online banki tranzakciókat!
  • Különös figyelemmel járjon el minden olyan esetben, amikor az elektronikus levél küldője nem a szolgáltató hivatalos csatornáiról adja fel az üzenetet, illetve abban bármilyen személyes vagy bankkártyaadatot kér!
  • Amennyiben közműszolgáltatótól kapott e-mail kapcsán felmerül Önben a gyanú, hogy adathalász üzenettel lehet dolga, mindig elővigyázatossággal járjon el!

Amennyiben minden óvintézkedése ellenére becsapták, megkárosították, tegyen feljelentést a lakhely szerinti illetékes rendőrkapitányságon, de személyesen is bármely rendőri szervnél vagy telefonon, a 112-es segélyhívó számon.

Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.


Kapcsolódó oldalak