Káros viszonyok
A Kazincbarcikai Rendőrkapitányság csalás gyanúja miatt hallgatott ki egy helyi asszonyt. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság folytatja a küzdelmet az online csalók ellen a Mátrix Projekt keretein belül.
A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy a bűnözők tárháza kifogyhatatlan, de a cél ugyanaz, megtudni az áldozatok banki adatait, hozzáférni a számlájukhoz, csalárd módon megszerezni a pénzüket.
Megtörtént eset
A Kazincbarcikai Rendőrkapitányságon csalás miatt folyik nyomozás. Az idős asszony egy közösségi oldalon ismerkedett meg egy csalóval még 2024-ben. Az ismeretlen bizalmi kapcsolatot épített ki a nővel, és rávette arra, hogy a saját számlájára érkező összegeket utalja el külföldre, illetve fektesse be azokat. Az asszony külföldi szerelmi kapcsolata által vezérelve több folyószámlát nyitott, a saját számláin megjelenő pénzösszegeket befektette, majd Burkina Fasóba, Vietnámba utalta. A nyomozás jelenleg is folyik.
Melyek a gyanús jelek?
– Ha valaki rövid idő után azt mondja, hogy odavan, sőt túlzottan rajong Önért.
– Az üzenetek megfogalmazása semmitmondó, általánosságokat tartalmaz.
– Ha intim képeket vagy videót kér.
– Ha az új ismerős megpróbál a bizalmába férkőzni, és rá akarja venni arra, hogy küldjön neki pénzt, ajándékot, vagy adja meg bankkártyájának vagy netbankjának belépési adatait.
Megelőzési praktikák:
– Legyen nagyon óvatos, hogy mennyi személyes információt oszt meg magáról a közösségi médiában és a párkereső oldalakon!
– Mindig gondoljon a lehetséges veszélyekre! A csalók a legismertebb online oldalakat használják.
– Ne kapkodja el a dolgokat, tegyen fel kérdéseket! Keressen rá az illető fotójára és a profiljára, hogy szerepel-e más oldalakon is!
– Figyeljen a helyesírási és a nyelvtani hibákra, a következetlenségekre és a kifogásokra, például, hogy új ismerőse kamerája nem működik!
– Ne osszon meg kompromittáló dolgokat magáról, amikkel később megzsarolhatják!
– Legyen óvatos, ha pénzt kérnek Öntől! Soha ne utaljon pénzt, ne adja meg bankkártya- vagy online banki adatait, és ne küldjön másolatot okmányairól!
Ha mégis áldozattá vált:
– Értesítse a rendőrséget! Jelentse be az ingyenes 112-es segélyhívó számon!
– Ha tudja, mentse el a beszélgetések tartalmát!
– Jelezze a problémát azon a párkereső oldalon is, ahol a csalóval kapcsolatba került!
– Ha elküldte a banki adatait, azonnal értesítse a pénzintézetet, és tegyen feljelentést a rendőrségen!
További hasznos tanácsokat az alábbi linken olvashatnak az online csalásokról: https://kiberpajzs.hu/
Egy korábban készített, romantikus csalással kapcsolatos riportfilmünk megtekinthető a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság közösségi oldalán: