Letartóztatásban az álrendőr
Előbb rendőrnek, majd banki alkalmazottnak adta ki magát az az ismeretlen, aki egy nyugdíjas nővel az összes pénzét le akarta vetetni a számlájáról, mint mondta, biztonsági okból.
Egy szekszárdi asszony tett feljelentést, akit ismeretlenek telefonon kerestek több alkalommal, azzal, hogy a bankszámláját valaki fel akarja törni. Először rendőrnek adta ki magát a telefonáló és azt kérte, vegye le az asszony a pénzét, amiért a Teve utcából két autóval jönnek el a rendőrök, hogy egy napra elvigyék, majd visszahozzák azt.
Később egy – magát banki alkalmazottnak kiadó – másik számról telefonáló ismeretlen kérte a pénz felvételére. Azt állította, belső emberre gyanakodnak, aki a sértett adatait, majd a pénzét akarja megszerezni. A lekötött összegeket és a folyószámlán lévő pénzt ő is készpénzben javasolta levenni, biztonsági okból.
A nő el is ment a bankba, a lekötéseit felszabadította, amiért a bank tranzakciós díjat számított fel, de akkor nem tudtak ennyi készpénzt – több, mint 21 milliót - kifizetni, csak másnap délutánra ígérték. A csalók nem adták fel, megbeszélték az asszonnyal, hogy mindenképpen vegye fel a pénzt, amiért jönni fog egy „nyomozó”.
Közben a becsapott nő feljelentést tett. A szekszárdi zsaruk akciót szerveztek a pénzátadásra, a csaló pedig besétált a kelepcébe. Mikor észlelte, hogy lebukott, próbált elfutni, de elfogták, majd gyanúsítottként hallgatták ki. Őrizetbe vették és kezdeményezték letartóztatását. Az eljárás során kollégáink azt is vizsgálják, hogy milyen további résztvevői vannak az ügynek, ki és milyen módon vett részt a csalásban.
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online térben előforduló bűncselekmények felderítésére és megelőzésére.
Ismételten felhívjuk a figyelmet, hogy mindig legyenek óvatosak és egészségesen gyanakvók!
Ne adják ki idegeneknek sem telefonon, sem üzenetben, e-mailen érkező linken, QR-kódon keresztül a személyes, banki és bankkártyaadataikat!
A sürgető hangvételű megkeresés, kérés mindig legyen gyanús!
A rendőrség és a pénzintézetek sem kérik Önöktől, hogy biztonsági, vagy egyéb okból vegyenek fel készpénzt, vagy vezessék át a megtakarításaikat!
Gyanús hívás esetén próbálják a korábban használt hivatalos/vezetékes telefonszámokon, egyéb platformokon keresztül ellenőrizni, hogy valóban létező problémáról van-e szó?
A témával kapcsolatos hasznos információkat olvashatnak a www.kiberpajzs.hu oldalon.