Ne válj csalás áldozatává!

2025. 05. 20., k - 14:55
Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Megtartották a II. Váci Kibernapot a Madách Imre Művelődési Központban.

A rendezvényt Naszvadi Gábor r. alezredes, váci rendőrkapitány köszöntője, valamint a Váci Bartók–Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola, Alapfokú Művészeti Iskola diákjainak az előadása nyitotta meg.

A látogatók először Kiss Tamás László nb. alezredes tanácsait hallgatták meg az internethasználat és az okoseszközök kockázatai kapcsán. Ezt követően Bucsek Gábor, az OTP Bank ügyvezető igazgatója adott tippeket arról, hogyan használjuk veszélyek nélkül az online világot, majd Weissmüller Gábor, a Citibank regionális nyomozati vezetője magyarázta el, hogyan épül fel egy banki kibertámadás. Az érdeklődő látogatók hallhattak az online térben elkövetett zaklatásokról is Krisztiáni-Tulák Nikoletta r. alezredes előadásában, melyet pódiumbeszélgetések követtek.

Az résztvevőket bemutatók és kiállítások is várták. Sokak érdeklődését felkeltette a robotkutya, de a fiatalok közül sokan kipróbálták az online szabadulószobát ás a Gripen vadászrepülő szimulátorát is.

A lényeg azonban mégis az volt, hogy a mindenki tudatosan viselkedjen az online térben, hogy senki ne váljon csalás áldozatává.

Az áldozattá válás elkerülésének legjobb módja az, ha ismerjük a legjellemzőbb elkövetési módszereket, és a gyanús jeleket felismerve nem dőlünk be a csalóknak.

Ajánlások a csalás elkerüléséhez: 

  • Ne adja meg bankkártya- vagy online banki adatait, és ne küldjön másolatot okmányairól! A pénzintézetnek elég a név, a születési hely és idő, esetleg a lakcím. Az azonosításhoz nem kell sem a számla-, sem pedig a bankkártyaszám megadása.
  • Amennyiben rosszat sejt, kérdezzen rá az „ügyintézőnél” egy korábbi tranzakcióra, hiszen ha tényleg a bank munkatársával beszél, akkor látnia kell az adatsorban, és tudnia kell rá válaszolni!
  • Ha gyanús a megkeresés, bontsa a vonalat, és hívja a bankja hivatalos telefonszámát, érdeklődjön, hogy keresték-e önt!
  • Ne töltsön le semmilyen programot „telefonos ügyintéző” javaslatára!
  • Az e-maileknél először bizonyosodjon meg arról, hogy valóban az-e a feladó, akinek állítja magát, és előtte semmiképp ne kattintson rá az abban elhelyezett linkre! 
  • Legyen a számítógépen és a telefonon aktív, az üzeneteket, a letöltéseket és a webhelyeket is ellenőrző program!
  • Ha zsaroló üzenet érkezik a postafiókjába, semmiképpen ne tegyen eleget a követelésnek! A fenyegetés ellenére a feladó nem rendelkezik a személyes adataival, az e-mailt tömegesen, címlisták alapján – és nem egyedileg, célzottan – küldik ki, bízva abban, hogy minél többen megijednek.
  • Javasoljuk az így érkezett elektronikus üzenet végleges törlését a postafiókból! Semmiképpen ne válaszoljon az üzenetre, és ne vegye fel a kapcsolatot a feladóval! A népszerű e-mail-szolgáltatóknál lehetőség van az üzenet jelentésére is, így nemcsak a szolgáltatót figyelmeztetheti, de egyben megelőzheti, hogy mások is bűncselekmény áldozatává váljanak. 

Mit tegyen, ha mégis áldozattá vált?

 

  • Azonnal szakítsa meg a kapcsolatot a csalóval!
  • Mentse el a beszélgetéseket!
  • Jelentse az esetet a felkeresett oldal adminisztrátorának!
  • Ha elküldte banki adatait, értesítse a pénzintézetét!
  • Forduljon a rendőrséghez!


Kapcsolódó oldalak