Örökölt milliók?
Ha egy dúsgazdag idegen keresi fel azzal, hogy az örökölt dollármillióit Önre hagyná, mit tenne? Ugye nem dől be az ilyen e-maileknek?
Az online csalók újabb és újabb módszerekkel próbálkoznak, de vannak kedvelt elkövetési módok, amelyek időről időre visszatérnek.
Az egyik legrégebbi ilyen módszer a „nigériai” típusú csalás, korábban levélben, faxon, most már e-mailen keresztül terjed. Az elkövetők online veszik fel a kapcsolatot a kiszemeltükkel, akiket valamilyen ürüggyel pénz átutalására vesznek rá. A hamis levelekben általában segítséget kérnek a csalók, amelyért cserébe busás összeget kínálnak fel. Számos mesével állnak elő, például, hogy hatalmas összeget örököltek, de valamilyen oknál fogva nem férnek hozzá, és ezért kérik idegenek segítségét.
E csalástípus egyik változata a romantikus csalás. A csalók hamis profillal építenek ki érzelmi kapcsolatot a leendő áldozatokkal, akik többnyire nők. A bizalom kiépítése és a kicsalt összeg megszerzése után azzal hitegetik a sértettet, hogy személyesen is találkoznak majd, de ez persze mindig elmarad, átverés történt.
Mit tehet az áldozattá válás megelőzése érdekében?
– Sose adja ki banki vagy személyes adatait!
– Ne utaljon pénzt e-mailben érkezett kérésre!
– Figyeljen a levelek helyesírási és stilisztikai hibáira! Bár az elmúlt időszakban kevesebb a hiba az ilyen e-mailekben, azért jellemzően a mai napig tört magyarsággal íródnak még mindig.
– Legyen óvatos, ne dőljön be a hízelgő ígéreteknek! Ha egy történet túl szép, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg nem is az.
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online csalások felderítésére. Ezek megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.