Százmilliós csalás áldozata lett egy idős nő

2025. 05. 22., cs - 06:54
Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Hajdú-Bihar Vármegyei Bűnügyi Igazgatóság rendőrei pénzátadás közben fogtak el egy ukrán csalót.

Egy egyedülálló nyugdíjas tett feljelentést április végén, mert csalás áldozata lett. Elmondta a rendőröknek, hogy jól fizető befektetéssel kecsegtették az interneten, viszont ahhoz, hogy a pénzhez hozzájusson előbb neki kellett utalnia.

Volt két olyan eset is, amikor a csalók személyesen mentek a nőhöz készpénzért. A sértett így egy év leforgása alatt összesen 100 millió forintot utalt és adott át számára ismeretlen embereknek, bízva abban, hogy előbb-utóbb befektetése megtérül.

A feljelentés megtörtént, viszont a bűnözők nem tudtak erről. Újabb összeg átadására kérték a nőt, 16 millió forinthoz szerettek volna hozzájutni. Kedd délután a futárjukat Debrecenbe küldték, aki a megbeszéltek szerint elvette áldozatuktól a borítékot, beült a kocsijába és elindult. Nem jutott messzire, mivel nagy meglepetésére a bűnügyesek körbevették, földre fektették és megbilincselték.

A 25 éves ukrán állampolgár kihallgatásán beismerő vallomást tett, állítása szerint neki csak annyi volt a feladata, hogy átvegye a pénzt, és Lengyelországba vigye.

A Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóságának nyomozói pénzmosás miatt őrizetbe vették a fiatalembert és kezdeményezték a bíróság elé állítását.

Hogyan kerülhetjük el az áldozattá válást? Milyen jelek utalhatnak csalásra?

  • Közösségi oldalak gyanús hirdetései. Kétes ajánlatok, amelyek magas hozamot és gyors megtérülést ígérnek minimális vagy nulla kockázattal.
  • Váratlan megkeresések. Ha ismeretlenek keresnek meg a közösségi médiában, telefonon vagy e-mailben befektetési ajánlatokkal.
  • Sürgetés. Gyanús lehet, ha azt állítják, hogy az ajánlat csak rövid ideig érhető el, és sürgetnek, hogy gyorsan döntsünk.
  • Titkolózás. Ha az értékesítő arra kér, hogy az ajánlatról senkinek se szóljunk, az is intő jel lehet.
  • Távoli hozzáférés kérése. Ha arra kérnek, hogy töltsünk le képernyőmegosztó vagy távoli hozzáférési eszközt a „segítség” érdekében, az szinte biztosan csalásra utal.  

A témával kapcsolatban további hasznos információkat találnak a Kiberpajzs.hu oldalon.


Kapcsolódó oldalak