Ügyfél a pácban
Egy adathalász egy miskolci sértettől közel 9 millió forintot szerzett meg egy csekkbefizetés során. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság a Mátrix Projekt keretében folytatja a küzdelmet az internetes csalók ellen.
A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy a bűnözők tárháza kifogyhatatlan, de a cél ugyanaz, megtudni az áldozatok banki adatait, hozzáférni a számlájukhoz, csalárd módon megszerezni a pénzüket. Az adathalászok jellemzően egy hamisított weboldalon keresztül próbálnak személyes és pénzügyi adatokhoz (tipikusan felhasználói név, jelszó, bankkártyaadatok) jutni. Megbízható szervezetek, bankok, elektronikus kereskedelemmel foglalkozó weboldalak, online fizetési szolgáltatók ismertségét kihasználva, azok weboldalait lemásolva igyekeznek a felhasználók bizalmába férkőzni.
Megtörtént eset
Csalás miatt nyomoz a Miskolci Rendőrkapitányság ismeretlen tettessel szemben. Egy miskolci férfi április 4-én a csekkjeit kívánta befizetni a számítógépén. Az áldozat egy megtévesztően hasonló banki oldalra lépett, ami szinte teljesen megegyezett saját pénzintézetének az internetes felületével. Majd miután megadta banki adtait, azt a csaló megszerezte, és ismeretlen számlaszámokra közel 9 millió forintot utalt el. A nyomozás jelenleg is folyik.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai segíthetnek a kockázati tényezők kiszűrésében, hogy biztonságban legyünk a világhálón is.
- Ne kattintson e-mailekben és üzenetekben található linkekre, különösen, ha azok ismeretlen vagy gyanús forrásból származnak!
- A linkek követése helyett közvetlenül írja be a jól ismert webhelyek, például a bank vagy a közüzemi szolgáltatók URL-címét!
- Ellenőrizze kétszer is a feladó e-mail-címét és tartományait, hogy azok egyezzenek a törvényes szervezet elérhetőségeivel!
- Legyen óvatos a személyes vagy számlainformációkat érintő sürgős és váratlan kérésekkel, mivel ezek gyakran arra irányulnak, hogy a gyors megfelelés érdekében felesleges pánikot keltsenek!
- Vessen véget az ismeretlen számokról érkező hívásoknak, és ellenőrizze a hivatalos ügyfélszolgálati számot!
- Legyen bizalmatlan a túlságosan kedvezőnek vagy túl jónak tűnő ajánlatokkal szemben, mivel ezek gyakran átverésre utalnak!
- Ismerje fel, ha egy ajánlatot nyelvtani hibákkal, esetleg mondatszerkezetekkel és furcsa formázással írtak!
Ha csalás áldozata lett, késedelem nélkül értesítse számlavezető bankját, és tegyen feljelentést a rendőrségen!
Hasznos tanácsokat az alábbi linken olvashatnak az online csalásokról: https://kiberpajzs.hu/