Európai Bűnügyi Tudástranszfer Projekt
A Készenléti Rendőrség a BBA_PLUSZ-3.1.2-24-2024-00006 azonosító számú „Európai Bűnügyi Tudástranszfer Projekt” című projektjét a Belső Biztonsági Alap Plusz keretében valósítja meg, amelyhez az Európai Unió 135,35 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt.

Annak érdekében, hogy a súlyos és szervezett bűnözés különböző formái elleni felderítés és nyomozás proaktívvá és eredményessé váljon, a Készenléti Rendőrség jelen projekttel kívánja biztosítani az EU-ban és a hozzá kapcsolódó régiókban elérhető legfrissebb, rendvédelmi tárgyú tudás-és ismeretanyag megszerzését, valamint az új megközelítési módok elsajátítását. Így a projekt részeként a Készenléti Rendőrség szakmai tapasztalatcseréket valósít meg európai desztinációkat illetően a következő formákban: tervezett külföldi szakértők hazai vendégfogadása, illetve hazai szakértők kiutazásai külföldi partnerhatóságokhoz, valamint a tapasztalatok megosztását célzó workshopok megtartása – a pályázatban disszeminációs eseményként, disszeminációként jelölve – a kiutazásokban nem érintett hazai szakértői állomány részére. Összesen 170, a fentiek szerint részletezett tudásbővítő esemény tervezett.
A Készenléti Rendőrség a BBA_PLUSZ-3.1.2-24 azonosító számú „Bűnüldözés, bűnmegelőzés fokozását célzó szakértői ismeretbővítés” című pályázati felhívás alapján támogatási kérelmet nyújtott be, melynek köszönhetően annak megvalósítása 2024. március 01. napjával megkezdődött. Az Európai Unió Belső Biztonsági Alap támogatásával indított projekt célja, a bűnügyi szakterületen dolgozó, rendőri szakértők ismereteinek fejlesztése, bővítése, közvetlen tapasztalatcserékkel, konferenciákon, szakmai kiállításokon való részvétellel.
Szinte valamennyi közösségi vívmány és stratégiai dokumentum rámutat, hogy szükséges a szakemberek ismereteinek bővítése, ezért szükséges fejleszteni azokat, valamint a szakemberek hálózatait.
A súlyos, határon átnyúló szervezett bűnözés jelentős fenyegetést jelent az EU országok állampolgárainak, aláássa a közösségek biztonságérzetét és szignifikáns pénzügyi károkat okoz a tagországok költségvetéseinek, amely kihívásokkal szemben a közösség tagjainak együttesen kell felvenniük a harcot. Ebben a feladatban nyújt nagy segítséget a rendvédelmi szerveknél és a piaci szereplőknél egyaránt elérhető legújabb technikák, módszerek megismerése és elsajátítása. A tagállamok rendvédelmi szervei munkamódszereinek, eljárási taktikáinak, speciális eszközeinek, informatikai rendszereinek megismerése lehetőséget ad a hazai bűnügyi nyomozóknak, hogy a megszerzett szakismereteket beépítsék a napi munkavégzésbe, ezzel is segítve a szervezett bűnözés elleni hatékony fellépést.
A projekt keretében beszerezhető ismeretek hozzájárulnak a releváns nemzetközi bűnügyi operatív helyzetkép megismeréséhez, a jó gyakorlatok elsajátítását célzó szakértői fórumokon történő részvétel pedig segítheti a hazai szakmai protokollok reformját, valamint új megközelítési módok meghonosítását. A tervezett tevékenységek a EU tagállamai és azon kívüli célzott harmadik országok rendvédelmi szerveinek bevonásával, valamint a nemzetközi szervezetek és ügynökségek, a civil társadalom, a tudományos szektor és a piaci szereplők közös ismeretbővítésén, együttműködésén alapulnak.
Az Európai Bűnügyi Tudástranszfer Projekt az európai rendvédelmi szervek szaktudásának megismerése mellett, a megszerzett szakértelem, - vármegyei bűnügyi állomány részére történő - átadására fókuszál, ezzel is elősegítve a nemzetközi bűnügyi kompetenciák hazai hasznosulását.
A projektmegvalósítás helyszínei:
Ausztria, Bulgária, Csehország, Egyesült Királyság, Észak-Macedónia, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Montenegró, Németország, Portugália, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Törökország.
A projektről bővebb információt itt olvashat:
https://www.palyazat.gov.hu/eredmenyek/tamogatott-projektek/3837770201
További információ kérhető:
Kész-Varga Mónika r. alezredes, sajtóreferens.
Elérhetőség: (+36-30-744-2527; keszvargamonika@nni.police.hu)