Interkontinentális Bűnügyi Tudástranszfer Projekt
A Készenléti Rendőrség a BBA_PLUSZ-3.1.2-24-2024-00005 azonosító számú „Interkontinentális Bűnügyi Tudástranszfer Projekt” című projektjét a Belső Biztonsági Alap Plusz keretében valósítja meg, amelyhez az Európai Unió 58,06 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt.

Annak érdekében, hogy a súlyos és szervezett bűnözés különböző formái elleni felderítés és nyomozás proaktívvá és eredményessé váljon, a Készenléti Rendőrség a jelen projekttel kívánja megszerezni a globálisan elérhető legfrissebb, rendvédelmi tárgyú tudást- és ismeretanyagot, valamint elsajátítani az új megközelítési módokat. A külföldi szakértők hazai vendégfogadása, illetve hazai szakértők kiutazásai külföldi partnerhatóságokhoz, valamint a tapasztalatok megosztását célzó workshopok megtartása – a pályázatban disszeminációs eseményként, disszeminációként jelölve – a kiutazásokban nem érintett hazai szakértői állomány részére lehetőséget biztosít a fentiekre. Összesen 40, fentiek szerint részletezett tudásbővítő esemény tervezett.
A Készenléti Rendőrség a BBA_PLUSZ-3.1.2-24 azonosító számú „Bűnüldözés, bűnmegelőzés fokozását célzó szakértői ismeretbővítés” című pályázati felhívás alapján támogatási kérelmet nyújtott be, melynek köszönhetően annak megvalósítása 2024. június 01. napjával megkezdődött.
Az Europol által évente kiadott, nemzetközi szervezett bűnözési fenyegetettség értékelés (EU SOCTA) megállapításai alapján, a határon átnyúló összehangolt illegális tevékenységek jelentős fenyegetést jelentenek az EU tagországok állampolgárainak. Ezen kihívásokkal a tagországoknak együttesen kell megküzdeniük, azonban a szervezett bűnözés globális jellege miatt szükséges olyan országok rendvédelmi szerveinek megismerése is, amelyek kívül esnek a közösség határain. A bűnügyi fertőzöttségi térkép alapján meghatározott célországok, olyan speciális szaktudással rendelkeznek, amelyek megismerése és azok hazai bűnügyi tevékenységbe illesztése, közvetett módon segíti a világot behálózó szervezett bűnözés elleni fellépést.
A projekt keretében a Készenléti Rendőrség a máshol be nem szerezhető tudást, ismereteket, a legújabb nemzetközi bűnügyi trendeket, módszereket, a releváns nemzetközi bűnügyi operatív helyzetkép megismerését és adaptálását a tengerentúli, interkontinentális konferenciákon, kiállításokon, workshopokon, szakmai tapasztalatcseréken történő részvétellel biztosítja, míg a jó gyakorlatok elsajátítását célzó szakértői fórumokon történő részvétellel segítheti a hazai szakmai protokollok reformját, valamint új megközelítési módok meghonosítását.
A projekt megvalósítása során a bűnügyi szakterületen dolgozó kollégák disszeminációs eseményeken osztják meg a tapasztalatcseréken és workshopokon elsajátított új ismereteket a vármegyei rendőri szervekkel, ezáltal hozzájárulva a rendőrség szakmai kompetenciájának fejlesztéséhez.
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda egyik alapfeladata a hazánkat érintő, nemzetközi relevanciával bíró bűncselekmények felderítése és nyomozása, amely közvetlenül szavatolja a magyar állampolgárok biztonságát. A meghatározott célok a nemzetközi tudásbázis építésen keresztül az EMPACT (Európai Multidiszciplináris Platform a Bűnügyi Fenyegetettség Ellen) prioritásoknak való megfelelés érdekében szorosan kapcsolódnak. Hazánk hatékony és aktív nemzetközi és uniós szerepvállalását erősítik a rendőri együttműködés területén, továbbá fokozzák a koordinációra és információcserére rendelkezésre álló kapacitások hatékonyságát. Szinte valamennyi közösségi vívmány és stratégiai dokumentum rámutat, hogy szükséges a szakemberek ismereteinek bővítése.
A projektmegvalósítás helyszíne:
Ausztrália, Egyesült Arab Emirátusok, Kanada, Katar, Kolumbia, Szingapúr, USA.
A projektről bővebb információt itt olvashat:
https://www.palyazat.gov.hu/eredmenyek/tamogatott-projektek/3838670201
További információ kérhető:
Kész-Varga Mónika r. alezredes, sajtóreferens.
Elérhetőség: (+36-30-744-2527; keszvargamonika@nni.police.hu).