Interreg VI-A Románia–Magyarország Program
Közös projekt a Láthatatlan erőszak – a családon belüli erőszak megelőzése és leküzdése határon átnyúló kontextusban címmel.

A Szatmár Megyei Rendőr-főkapitányság együttműködésben a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal 2025.03.14. és 2026.03.13. között valósítja meg a „Láthatatlan erőszak – a családon belüli erőszak megelőzése és leküzdése határon átnyúló kontextusban” című projektet (ROHU00002 - UNITE kód alatt).
A projektet az Interreg VI-A Románia–Magyarország Program társfinanszírozásával valósítják meg, a 3. prioritási tengely keretében: Fenntarthatóbb és hatékonyabb közösségalapú határon átnyúló együttműködés, ISO6.3-as specifikus célkitűzéssel: A kölcsönös bizalom megerősítése, különösen az emberközpontú tevékenységek ösztönzésén keresztül.
Ez a határon átnyúló kezdeményezés a Szatmár és Szabolcs-Szatmár-Bereg régiókban tapasztalható közös kihívásokat hivatott kezelni a családon belüli erőszak terén, Romániában és Magyarországon egyaránt. A családon belüli erőszak gyakran elterjedt, különösen vidéki térségekben, ahol az áldozatok gyakran nem kérnek segítséget, így a probléma mértéke nehezen határozható meg. Ez akadályozhatja a hatékony forráselosztást és beavatkozási stratégiák kidolgozását.
A projekt célja a hatékony és fenntartható, közösségalapú határon átnyúló együttműködés elősegítése és a kölcsönös bizalom megerősítése „ember az emberhez” típusú tevékenységeken keresztül. E tevékenységek célja a fiatalok és a határ menti közösségek tudatosságának növelése a családon belüli erőszakkal kapcsolatban.
A projekt végső célja a családon belüli erőszak csökkentése.
A fő célkitűzés a társadalmi tudatosság növelése, amelynek várt eredménye a lakosság fokozott figyelme a családon belüli erőszak gyakoriságára, jeleire és következményeire mindkét megyében. A tudatosság növekedésével a bejelentett esetek száma is nőhet, mivel azok, akik korábban nem voltak tudatában a problémának vagy féltek jelenteni, most felhatalmazva érezhetik magukat a segítségkérésre.
A projekt fő prioritása a regionális partnerség megerősítése és a családon belüli erőszak problémájának közös cselekvési terv alapján történő kezelése. A stratégia két workshopot tartalmaz: egyet rendőröknek, tudásmegosztás és készségfejlesztés céljából, valamint egyet különböző szakterületek képviselőinek, akik a családon belüli erőszak problémakörével foglalkoznak. Ez az inkluzív megközelítés javítja a közös képességet a probléma átfogó kezelésére.
A projekt fő eredményei:
- Iskolai és médiakampány kidolgozása a lakosság számára, együttműködésben helyi civil szervezetekkel, iskolákkal és közösségi csoportokkal;
- Átfogó oktatási tananyag kidolgozása az iskolai megelőző tevékenységekhez, amely lefedi a definíciókat, típusokat, hatásokat, megelőzési stratégiákat és elérhető segítségnyújtási lehetőségeket. Az anyag vizuálisan vonzó formában lesz elérhető román és magyar nyelven is;
- Dinamikus médiakampány és dedikált Facebook-oldal létrehozása az üzenet hatékony terjesztése érdekében;
- Mobil egység kialakítása, amely információs, tanácsadási és támogató központként működik majd, referenciapontként szolgálva a közösségek számára.
A projekt újszerűsége a kulturális érzékenység, nyelvi befogadás, digitális részvétel és közösségi támogatás ötvözésében rejlik. A családon belüli erőszak elleni küzdelem sokoldalú stratégiát igényel, amely figyelembe veszi az érintett régiók sajátos jellemzőit is.
A médiakampány a modern kommunikációs csatornákat – különösen a közösségi médiát (Facebook) – használja, hogy elérje a szélesebb és digitálisan aktív közönséget, beleértve a fiatalabb generációkat is.
A mobil egység információs és tanácsadó központként való átalakítása azonnali segítségnyújtást tesz lehetővé az érintetteknek, miközben elősegíti a közösségi összefogást is.
A projekt az Interreg VI-A Románia–Magyarország Program keretében valósul meg, az Európai Unió finanszírozásával. A projekt teljes költségvetése: 191.148,60 euró, ebből az ERFA hozzájárulása 152.918,88 euró.
További információ:
Szatmár Megyei Rendőr-főkapitányság, Mihai Viteazu utca 11., Telefon/Fax: 0261-807777, Email: cabinet@sm.politiaromana.ro
Kapcsolattartó személy: Beatrix Pușa Câmpan rendőrfelügyelő – projektfelelős.
Az Interreg VI-A Románia–Magyarország Program (ROHU) egy területi együttműködési program, amelyet az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) támogat, teljes költségvetése 175.940.025,00 EUR, ebből 140.752.020,00 EUR ERFA támogatás.
A ROHU program jövőképe egy zöldebb, ellenállóbb, összetartóbb határrégió Románia és Magyarország között, megerősített bizalommal, jobb együttműködési lehetőségekkel és a közös 2030-as célok irányába tett lépésekkel.
A jogosultsági terület 8 megyét foglal magában: 4-et Romániából (Arad, Bihar, Szatmár, Temes) és 4-et Magyarországról (Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg).
Partnerség egy jobb jövőért