Összekötő tisztek kiküldetése
A projekt célja az okmányszakértői összekötőtisztek delegálásával az Integrált Határigazgatási Modell erősítése. E cél elérésének elsődleges eszköze olyan szakértők delegálása a harmadik országokban működő magyar külképviseletekre, akik képesek kiszűrni a hamis/hamisított okmányokat mind a vízumkiadás, mind a repülőtéri előszűrések során.
A HAVE Plusz 2.3.1-24-2024-00001 „Szakértői kapacitások biztosítása a konzuli döntéshozatal támogatására” című projekt a Határigazgatási és Vízumpolitikai Eszköz Plusz 253,47 millió forint vissza nem térítendő támogatásával valósul meg.

Az Országos Rendőr-főkapitányság a HAVE_PLUSZ-2.3.1-24-2024 azonosító számú „Szakértői kapacitások biztosítása a konzuli döntéshozatal támogatására” című pályázati felhívás alapján támogatási kérelmet nyújtott be, melynek köszönhetően annak megvalósítása 2023. július 01. napjával megkezdődött.
Az Alap célkitűzései között megtalálható a tagállamok közötti együttműködés fejlesztése. A projekt egyrészt az okmánytanácsadó hálózat fenntartását és fejlesztését célozza, valamint a jó gyakorlatok átadását támogatja. A szakértőként kihelyezett rendőr okmányszakértő-összekötőtiszt – az előzményprojektekre figyelemmel – sikeresen támogathatja a konzulok tevékenységét. A Schengen Katalógus szerint „a szaktanácsadás és képzés, melyet az összekötő tisztek és az okmányszakértők nyújtanak a vízumeljárással kapcsolatban a konzulátusi tisztviselők, valamint a fuvarozó vállalatok személyzetének a származási vagy tranzitországnak minősülő harmadik országokban” kiemelt feladat. Továbbá az okmányszakértők összehangolt tevékenységét szabályozó, és a jelenleg is hatályban lévő SCH/COM-ex (98) 59 rev. számú Végrehajtó Bizottsági Határozat szerint a tagországoknak közös erőfeszítéseket kell tenniük abból a célból, hogy az illegális migráció elleni fellépés már a kibocsátó államokban megkezdődjön, ezzel is erősítve a schengeni határok védelmét.
A vízumkérelmezés során benyújtott, fel nem fedett hamis, hamisított biztonsági okmányok, illetve támogató dokumentumok (a továbbiakban: hamis okmányok) eredeti, azonban csalárd módon megszerzett okmányok birtoklását teszik lehetővé, amelyek későbbi, a határforgalom ellenőrzés során történő kiszűrése nem, vagy csak nagy idő és energia ráfordítással lehetséges. A projektben végzett tevékenység reagál a lefedetlen területeken tapasztalt hiányosságokra, biztonsági deficitekre mind nemzeti, mind közösségi szinten. A gyakorlati tapasztalatok alapján megállapítható, hogy a hamis okmányok már a vízumkérelem benyújtásakor is nagy számban megjelennek, melyek minősége az elmúlt években drasztikusan javult és a hamisítási tendencia a biztonsági okmányokról a forrásdokumentumok irányába tolódott, melyek felfedése magas szintű szakértelmet igényel. A projekt
egyik fontos célja, hogy már a harmadik országban kiszűrésre kerüljenek a hamis okmányok, dokumentumok felhasználásával ne tudjanak eredeti közokiratokhoz hozzájutni a kérelmezők. Ezzel biztosítható, hogy az érintett elkövetők ne tudjanak a fenti módszerekkel illegális módon az EU területére lépni.
Kedvezményezett:
Országos Rendőr-főkapitányság
A projektmegvalósítás helyszínei:
Magyarország Isztambuli Főkonzulátusa
Magyarország Újdelhi Nagykövetsége
Magyarország Kairói Nagykövetsége
A projektről bővebb információt a www.police.hu/hu/a-rendorsegrol/europai-tamogatasok/belugyi-alapok/szakertoi-kapacitasok-biztositasa-a-konzuli, valamint a www.palyazat.gov.hu/eredmenyek/tamogatott-projektek/3843190201 oldalakon olvashatnak.
További információ kérhető:
Kanyog Andrea r. őrnagy
06203869352
kanyoga@orfk.police.hu