Rendőri összekötő tiszt kihelyezése Törökországba bűnügyi adat-, információcsere céljából BBA_PLUSZ-24-2024-00003
A Készenléti Rendőrség a BBA Plusz 2.2.1-24-2024-00003 azonosító számú, „Rendőri összekötő tiszt kihelyezése Törökországba bűnügyi adat-, információcsere céljából” elnevezésű projektjét a Belügyi Alapok Belső Biztonsági Alap Plusz keretében valósítja meg, amelyhez az Európai Unió 372,61 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt.
A projekt megvalósulásának helyszíne Törökország, ahol a Készenléti Rendőrség – mint a projekt kedvezményezettje – 2024. január 01. és 2028. december 31. között rendőri összekötő tisztviselői pozíciót létesít. A beosztást a projekt 5 éves időtartama alatt 1-1 fő összekötőtiszt egymást váltva – összesen 2 fő – tölti be.
A projekt részletei vonatkozásában a kedvezményezett sajtónyilvános nyitórendezvényt tartott 2025. március 06-án. A rendezvény keretében bemutatásra kerültek a projekt pénzügyi és projekttechnikai részletei, továbbá az összekötőtiszt beszámolt a szakmai részletekről és eddigi eredményekről.

A Belső Biztonsági Alap Plusz program keretében a Készenléti Rendőrség a BBA_PLUSZ-2.2.1-24 azonosító számú „Összekötő tisztviselői hálózat fejlesztése és szakértői ismeretbővítés” című pályázati felhívás alapján támogatási kérelmet nyújtott be, melynek köszönhetően a 372,61 millió forint európai uniós támogatás segítségével rendőri összekötő tisztviselői pozíciót létesít Törökországban, Ankara városában. A beosztást a projekt időtartama alatt, 2024. január 01. és 2028. december 31. között – figyelemmel a tartós külföldi kiküldetés maximális időtartamára – egymást váltva 2 fő fogja betölteni.
A magyar-török viszonylatban jelenleg érvényben lévő együttműködési megállapodás felsorolja azokat a bűncselekmény kategóriákat, amelyekben a két ország rendészeti szerveinek együttműködése kiemelt fontossággal bír a hatékony nemzetközi bűnmegelőzés és bűnüldözés terén. Ezek jellemzően határon átnyúló szervezett bűnözési formák, pl. terrorizmus, illegális migráció, kábítószerek, pszichotróp anyagok és prekurzoraik illegális előállítása, csempészete, fegyverek, kulturális, természeti vagyontárgyak és áruk csempészete, valamint a kiberbűnözés.
Az összekötő tisztviselő tevékenysége a fenti területeken jelölt együttműködés támogatására irányul. Feladatellátása során kutatásokat és elemzéseket végez bűnözési és bűnelkövetői csoportok esetében megfigyelhető trendek és ezek mozgatórugóinak feltárására. Az elemzések alapján készülnek jelentések és ajánlások a bűnügyi együttműködés, illetve a stratégiák fejlesztéséhez és a bűnüldözés hatékonyságának növeléséhez. Az együttműködés javítása érdekében az összekötő tisztviselő azonosítja a megjelölt területekhez kapcsolódó szakmai fórumokat és azokon képviseli a Készenléti Rendőrséget.
Az összekötő tisztviselő bevonásával kommunikációs és együttműködési platformok kiépítése tervezett az érintett szervek között. Ezen tevékenységek eredményeként várhatóan javulni fognak a határőrizeti (kiemelten az illegális migráció és egyéb csempésztevékenység elleni fellépést illetően) és bűnüldözési képességek.
A célok elérése érdekében a projekt keretében vezetői és nyomozói szintű tapasztalatcserék, szakmai látogatások is tervezettek, csakúgy, mint a bűnügyi helyzetkép és a jó gyakorlatok megismerését célzó szakértői fórumokon történő részvétel.
A projektről bővebb információt itt olvashat:
További információ kérhető:
Kész-Varga Mónika r. alezredes; PR, sajtó- és kommunikációs referens
Elérhetőség: (+36 30 744 2527; keszvargamonika@nni.police.hu)