50 diák vitézkedett Bugacon
Kőkemény, ugyanakkor játékos elemekkel tarkított verseny a Kun Viadal, ami egy 30-40 perces próbatétel ügyességet, erőt és elméleti tudást igénylő feladatokkal, amelyek érdekes egységben ötvözték a kun hagyományokat és a rendőrségi munkát.

A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőrfőkapitányság Kun Viadal elnevezéssel szervezett versenyt, amelyet az ország valamennyi rendészeti szakképzést folytató oktatási intézményének 11. és 12. évfolyamos tanulói részére hirdettek meg. Egy selejtezőt követően, amelyen 800-an vettek részt, március 27-én, a bugaci Aranymonostor Látogatóközpontban és annak környékén rendezték meg a döntőt, amelyen már csak az ötven legjobb indulhatott. De mi is ez a különleges viadal?
– Ennek az eseménynek ebben a formában még nincs múltja, de a Kun Viadal létező rendezvénye volt egykor a kun vitézeknek – eleveníti fel a múltat a verseny kezdete előtt dr. Gulyás Zsolt dandártábornok, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőrfőkapitányság vezetője. – Régen a kun vitézek különböző játékokkal, fegyveres gyakorlatokkal mérettették meg magukat, mi pedig ezt a hagyományt szerettük volna feléleszteni. Ez egyben játék, de célunk volt az is, hogy meg tudják mutatni mindazt, amit a rendészeti képzéseken tanultak. Célunk volt továbbá, hogy megszólítsuk a rendészeti szakközépiskolásokat, kíváncsiak voltunk, mennyire mozgatja meg őket egy ilyen próbatétel. Nos, közel nyolcszázan jelentkeztek; egy előválogatást követően közülük került ki a legjobb ötven, aki most versenybe szállhat. Az előválogatáshoz és a verseny lebonyolításához óriási segítséget nyújtott a Rendészeti és Oktatási Kiképző Központ, valamint a helyi önkormányzat is.
Bugac amúgy komoly turisztikai jelentőséggel bír, mások mellett olyan híres látogatói voltak, mint Erzsébet királynő, Fülöp herceg vagy a japán császár. A versenynek helyszínt biztosító Aranymonostor látogatóközpont egy éve nyílt meg, főként történelmi időutazásra hív, ezúttal azonban a Kun Viadal elnevezésű versenynek adott otthont. A viadal az erőnlét és a szakmai felkészültség és az elhivatottság próbája volt. Közel 4 és fél kilométeres távot kellett lefutniuk a versenyzőknek, mely során öt próbatétel várt rájuk a különböző ellenőrző pontokon. Az első próbatétel helyszínén a járőrfelszereléseket kellett felismerniük, majd egy taktikai övre felszerelniük, a második helyszínen fekvőtámaszokat és felüléseket kellett végezniük időre és mennyiségre. A harmadik helyszínen KRESZ-teszt várt rájuk; a negyedik ponton nyeregcipelés, az ötödiken pedig patkó- és rönkhajítás volt a feladat. Helyezéseket nem osztottak, csak a két legjobbat díjazták külön: a legjobb női versenyző lett az év „kun leánya” (Szabó Mercédesz Blanka, a Vas vármegyei Szakképzési Centrum Savaria Technikum és Kollégium tanulója) és a legjobb férfi versenyző az év „kun vitéze” (Baracskai Botond, a Tolna vármegyei Déli ASzC Csapó Dániel Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola diákja)
T. Z.
FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA