A víz nem játék – hasznos tanácsok nyárra

2025. 07. 07., h - 13:00
Zsaru Magazin

Ahogy beköszönt a nyár, a strandok, folyók és tavak megtelnek fürdőzőkkel, csónakázókkal és gumimatracon lebegőkkel. A víz csábító, de veszélyes is lehet. Ha viszont okosan, előrelátóan készülünk, és betartunk néhány szabályt, biztonságban lehet az egész család. A tanácsokat Kovács Krisztián főhadnagytól kaptuk.

Kovács Krisztián főhadnagy a Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság Körzeti Megbízotti Csoport vezetője nemcsak a szabályokat ismeri, hanem nap mint nap látja, mi történhet, ha valaki elfelejti: a víz erejét tisztelni kell.

1. „De hát tud úszni!” – Ez sajnos nem mindig elég

A leggyakoribb hiba, amit a szülők elkövetnek, hogy azt hiszik, ha a gyerek jól úszik a medencében, akkor már biztonságban van a természetes vizekben is. Pedig egy folyó vagy tó egészen más világ: sodrás, örvények, uszadék fák és a mély víz hirtelen változásai várhatják a fürdőzőket. A Dunában például előfordul, hogy valaki belelép egy szilánkba, megijed, bepánikol, és máris kész a baj. Egy uszodában minden átlátható. Látjuk az alját, nincs hullámzás, nincs hajóforgalom. A természetes víz ezzel szemben kiszámíthatatlan. A hajók hullámokat keltenek, a víz zavaros, nem tudjuk, mi van a mélyben. És bár vannak olyan partszakaszok, ahol lehet fürdeni, például a Rómain, sajnos sokan a tiltott helyeken is vízbe mennek, figyelmen kívül hagyva a táblákat.

2. Mentőmellény – Nem ciki, életet menthet!

Ha vízre megyünk, akár csónakkal, kajakkal vagy SUP-pal, kötelező viselni a 14 alattiaknak és azoknak, akik nem tudnak úszni. Azonban arra is figyelni kell, hogy valóban mentőmellény legyen, ne pedig úszást segítő eszköz. Csak az számít mentőmellénynek, amelyen van fényvisszaverő prizma, élénk szín, síp, alul csatolható pánt, felhajtóerőre vonatkozó tábla. Egy valódi mentőmellény akkor is fenn tartja a fejet a vízben, ha az ember elveszíti az eszméletét, míg a felfújható karúszók és úszógumik semmilyen biztonságot nem nyújtanak.

3. Ki vezethet a vízen?

A vízi járművek vezetése sem gyerekjáték: 14 év alatt senki nem vezethet csónakot egyedül – még akkor sem, ha anyu-apu a másik hajóban van! Edzővel, felügyelettel, mentőmellényben lehet gyakorolni. Többszemélyes csónaknál legalább 16 évesnek kell lennie a vezetőnek. Motoros hajót csak 17 év felett lehet irányítani.

4. Gumimatrac: strandon jó, nyílt vízen tilos

A matrac, vízibicikli, felfújható teknős szuper móka – a kijelölt fürdőterületen belül. Bóján túl már veszélyes és tilos is. Sajnos még mindig vannak, akik „tákolmányokkal” próbálják átszelni a Dunát. Ez nemcsak szabálytalan, hanem életveszélyes is.

5. Mi történik baj esetén?

A rendőrök szerint a leggyakoribb vészhelyzetek a tiltott fürdés, vízbe ugrás ismeretlen helyen, folyóátúszás – aminek a közepén jön a felismerés: „ez nem volt jó ötlet!”– és a csónakborulás. Fontos, hogy ha baj van, ne pánikszerűen a part felé kezdjünk úszni! Maradjunk a hajó mellett, kapaszkodjunk bele – így könnyebben megtalálnak.

6. Mit tegyen a szülő, ha elsodorja gyerekét a víz?

Ez az egyik legfélelmetesebb helyzet, de akkor is a legfontosabb, hogy ne ugorjunk utána! Hívjuk a 112-t, vagy ha van közelben hajó, kérjünk azonnal segítséget! Képzett emberek gyorsabban, hatékonyabban mentenek. Már többször előfordult, hogy a gyereket kimentették, de a szülő, aki utánaindult, nem élte túl.

7. Extra tanácsok a biztonságos fürdőzéshez

Tanítsuk meg a gyereknek, mit tegyen, ha begörcsöl a lába! Például ússzon tovább a másikkal, ne essen pánikba! Nézzük meg előre a víztérképet, a tervezett útvonalat, ha örvények, sodrás, kikötési pontok is szerepelnek rajta. Soha ne menjünk vízre, ha előtte alkoholt fogyasztottunk! Vigyünk elegendő folyadékot, és mindig tervezzünk pihenőhelyeket! A déli forróság helyett válasszunk kora reggeli vagy kora esti időpontot!

+1 aranyszabály: A víz nem ellenség, de nem is játék. Tiszteljük, készüljünk fel, és élvezzük a nyarat biztonságban!

RÁDI MÓNIKA

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ


Kapcsolódó oldalak