Áldozatsegítés és drogprevenció Ferihegyen
A DELTA Program keretében a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI) és az Áldozatsegítő Központ (ÁSK) drogmegelőzési céllal ideiglenes tájékoztató standot állított fel a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A szakemberek minden korosztályt megcéloztak nemre és származásra tekintet nélkül. A DELTA-ról Bráda Balázs ezredes, a reptér bűnügyi igazgatója beszélt.

– Mi a jelentősége a DELTA Programnak az RRI szempontjából?
– Az RRI kiemelten kezeli a kábítószerek és az új pszichoaktív anyagok, továbbá az emberi fogyasztásra nem alkalmas, bódulatkeltő szerek használata elleni küzdelmet, amit a DELTA Cselekvési Tervben célként határoztak meg. A kábítószer-bűnözés elleni fellépés eszközeként az ellenőrzések kiterjednek az utasforgalmi ellenőrzések mellett a csomagküldő szolgálatok által kezelt küldeményekre is.
– Célja-e a programnak, hogy nemzetközi szintre lépjen a drogprevenció?
– A nemzetközi kábítószer-bűnözés elleni eredményes fellépés érdekében az RRI az elmúlt évben is részt vett az Európa Tanácsnak (ET) a kábítószer-bűnözés elleni éves ülésén, valamint az ET által szervezett éves nemzetközi kábítószer-akcióban. Emellett a környező országok repülőtéri hatóságaival is kapcsolatot tart, szükség esetén az Europoltól és más tagállamoktól kér adatszolgáltatást, ezzel is biztosítva a folyamatos nemzetközi bűnügyi információcserét. Ezen nemzetközi kapcsolatok lehetővé teszik, hogy a határon átnyúló szervezett bűnözéssel kapcsolatban a RRI naprakész információkkal rendelkezzen, továbbá szükség esetén hatékonyan és gyorsan lépjen fel az elkövetőkkel szemben. Az RRI a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kábítószer Bűnözés Elleni Hivatallal és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Repülőtéri Igazgatóságával március 31. és április 7. között akciót hajtott végre a repülőtereken keresztül zajló nemzetközi kábítószer-csempészés megakadályozása, felszámolása érdekében, ami az utasforgalmat és a csomagküldő szolgálatok küldeményeit is érintette. A művelet szorosan kapcsolódott a DELTA tervbe foglalt feladatok teljesítéséhez.
– Miért éppen a repülőtéren tartották meg ezt a rendezvényt?
– A repülőtér nemzetközi mivoltából adódóan az utazóközönség származás és állampolgárság szerinti összetétele heterogén és állandóan változó. Az eltérő kultúrák és az egyes országokban hatályos jogi szabályozások miatt az RRI fontosnak tartja, hogy a külföldiek is ismerjék a Magyarországon érvényes, kábítószerek és új pszichoaktív anyagok használatával, forgalmazásával kapcsolatos szankciórendszert. Ugyanakkor az RRI komplexen tekint a bűnelkövetés folyamatára, ezért a nyomozás és a felderítés mellett a bűnmegelőzést és az áldozatok segítését, védelmét is kiemelten kezeli.
– Mi volt eddig a legnagyobb drogfogás a reptéren?
– Egy, a zöldfolyosón belépő lengyel utas ellen indult büntetőeljárás különösen jelentős mennyiségre elkövetett kábítószer birtoklásának bűntette miatt, aki idén március 31-én érkezett a Korean Air légitársaság szöuli járatával. A NAV repülőtéri egysége által végrehajtott ellenőrzés során az utas duplafalú bőröndjében 7130 gramm kábítószergyanús anyagot találtak, amely a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ előzetes szakvéleménye szerint heroint tartalmaz. A lengyel állampolgár őrizetbe vétele és kihallgatása megtörtént, az RRI kezdeményezte letartóztatását. 2024. november 8–9-én három, a fővárosba érkező utastól összesen 55,12 kg cannabist foglaltak le. Mindhárom maláj állampolgárral szemben különösen jelentős mennyiségre elkövetett kábítószer birtoklása bűntettének megalapozott gyanúja miatt indult eljárás. Mindhármukat őrizetbe vették, kihallgatták és letartóztatták. A büntetőeljárások folyamatban vannak.
– Hány szakember vesz részt a DELTA keretében a reptéren a droggal összefüggő ügyek kivizsgálásában?
– Az RRI Bűnügyi Igazgatóságának lényegében a teljes állománya részt vesz a felderítésben, nyomozásában, kivizsgálásában, ami a bűncselekményekkel összefüggő elemző-értékelő munkával egészül ki. Az RRI Bűnügyi Igazgatósága a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények elkövetőinek eredményes felderítése és elfogása érdekében nyomozócsoport hozott létre négy fővel, akik az RRI Bűnügyi Osztály, Felderítő Osztály, CCTV és Készenléti Alosztály készenlétes nyomozói, valamint a Bűnügyi Elemző-Értékelő Alosztály delegáltja.
ZS. M.
FOTÓ: NAGY ZOLTÁN