Az első vonal utolsó esélye – Police Medic 1
Egy évtizede alkalmazzák kiváló hatásfokkal az Európában is egyedülálló Police Medic képzési rendszert, melynek célja a közterületi szolgálatot ellátó rendőrök felkészítése egészségügyi vészhelyzetek kezelésére, balesetek sérültjeinek életben tartására mindaddig, míg nem érkezik a profi segítség.

Primum linea tantum casus – a Police Medic tanfolyam mottója igaz, hiszen a feladatukat teljesítő rendőrök valóban az első vonalban, egyetlen esélyként érkeznek meg olyan helyszínekre, ahol az emberélet a tét.
A Pécsi Tudományegyetem és a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) együttműködésében megvalósuló Police Medic képzés új eszközt ad azoknak a rendőröknek a kezébe, akik szolgálatuk során bármikor találkozhatnak egészségügyi vészhelyzettel.
A nyolcórás alapképzés során a hallgatók a ROKK tapasztalt instruktorának segítségével tanulják meg, hogyan tartsák életben a mentők kiérkezéséig egy-egy baleset vagy bűncselekmény áldozatát, legyen az vétlen civil, kolléga vagy épp egy elkövető.
A ROKK dunakeszi központjában megrendezett képzés, amelyen a hivatásos rendőrök mellett idén először rendvédelmi igazgatási alkalmazottak is részt vehettek, egyaránt hangsúlyt fektet az intézkedéstaktika elemeinek fontosságára, az arányosság, jogszerűség és szakszerűség elvére, valamint az egészségügyi szakmai követelményekre is. A résztvevők a jogszabályi háttér mellett megismerik a különféle vérzésfajták tüneteit, találkoznak az égés típusaival, elmerülnek az újraélesztés eszközös és anélküli módozataiban, de megtanulják az ön- és a társmentés legfontosabb elemeit és módszereit is. A gyakorlati foglalkozások során tapasztalatot szerezhetnek a félautomata és az automata defibrillátor használatáról, a mellkaskompresszió helyes elvégzéséről, valamint a mentőszolgálattal és a mentésben részt vevőkkel folytatott kommunikáció lépéseiről.
A taktikai medicina elemeként jelent meg a képzésen a kárhely biztosításának módszertana, a különféle mentőegységek kompetenciáinak ismerete, ahogy a sérültek ellátásának sorrendiségét felállító osztályozási rendszer bemutatása is.
A képzés során a hallgatók figyelmébe ajánlották az Országos Mentőszolgálat által kifejlesztett ÉletMentő applikációt, amely egészségügyi vészhelyzet során lehetőséget biztosít a mentők gyors telefonos elérésére, elkalauzolja a segítségnyújtót a környéken található legközelebbi defibrillátorhoz, mesterséges intelligencia által irányított chatbottal tanácsokat adhat, vagy a személyes profil használatával az ismert betegségek is feljegyezhetők, így segítve a mentők munkáját. Az útnak induló mentőegység nemcsak a bajbajutott pontos tartózkodási helyét, hanem akár telefonjának töltöttségi szintjét is láthatja az alkalmazás segítségével, ami szintén hasznos információ lehet vészhelyzetben.
Az alapszintű elsősegélynyújtó tanfolyam elvégzése lehetőséget ad a további fejlődésre is, hiszen a résztvevők továbbléphetnek a tanfolyam második oktatási moduljának szintjére, amelyen már egy héten keresztül tanulják az emelt szintű, rendőri elsősegélynyújtás lehetőségeit bentlakásos rendszerben Pécsen. Akik még tovább szeretnének fejlődni, azok számára a Police Medic instruktori tanfolyam harmadik oktatási modulja lehet új kihívás, melyek elvégzése után oktatóként adhatják át tudásukat az alapképzésen részt vevő kollégáiknak.
K. D.
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ