Egy hívás ára: 32 millió
Több hónapnyi aprólékos nyomozás után csaptak le a rendőrök a tettesre, és bilincs kattant a 22 éves futáron, aki egy idős férfitól 32 millió forintot csalt ki. A csalók fondorlatos trükkel hálózták be az áldozatot, de a zsaruk nem hagyták annyiban: kamerafelvételek és kőkemény nyomozói munka vezetett a lebuktatásig.

Március 28-án délután csengett a telefon egy budapesti idős férfinál. A vonal túlsó végén egy nő banki ügyintézőként mutatkozott be. Azt mondta, hogy a számláját hackertámadás érte, és azonnal intézkedni kell, különben elveszíti a pénzét. A férfi először gyanakodott, de a nő olyan profin és magabiztosan beszélt, hogy elhitte, veszélyben a pénze. Ezzel kezdődött a pokoli nap.
– A „bankos hölgy” szinte le sem tette a telefont, újabb és újabb hívások követték egymást, állítólagos szakemberek, kollégák és még egy „rendőr” is beszélt vele – mondja Molnár Kristóf főhadnagy, A XIV. Kerületi Rendőrkapitányság Bűnüldözési Alosztályának vezetője. – Összesen legalább harmincszor hívták, egy pillanatra sem hagyták magára. A céljuk az volt, hogy megakadályozzák, hogy segítséget kérjen családtagjaitól vagy a valódi pénzintézetétől. A „szakemberek” azt állították, hogy a hacker leleplezése miatt a pénzt ki kell venni a számlájáról, mert a banki rendszer nem biztonságos. A sértett hiába próbált érvelni, hogy inkább banki széfbe tenné az összeget, az elkövetők ragaszkodtak ahhoz, hogy vegye ki a pénzét, és adja oda „rendőr” munkatársuknak, aki majd biztonságos helyre viszi. Azt is hozzátették, hogy az összeg kivétele közben az elkövetőt letartóztatják majd. Végül meggyőzték a sértettet, így elment a bankba, és kivett 32 millió forintot. Később az utcán megjelent egy fiatalember, és a sértett egy előre megbeszélt kód alapján átadta neki a pénzt egy egyszerű műanyag zacskóban. Átvételi elismervényt is kért, de azt ígérték, majd e-mailben küldik. Természetesen soha nem kapta meg. A banda még aznap délután is hívta, és megnyugtatták, hogy a pénze biztonságba van, és arra kérték, ne keresse őket, majd ők jelentkeznek, ha elfogták a hackert.
De senki nem jelentkezett. Két héttel később, április 14-én az idős férfi, miután semmi hírt nem kapott, bement a rendőrségre. Ekkor döbbent rá, hogy hatalmas átverés áldozata lett. A nyomozók azonnal munkához láttak: azonosították a futárt, és követték az útvonalát.
– Miután azonosítottuk a pénzt átvevő fiatalembert, már csak meg kellett találnunk – meséli a főhadnagy. – Több hétig tartó nyomozás után, június 17-én kaptuk el lakása előtt a magyar–ukrán kettős állampolgárságú, 22 éves férfit, aki beismerte, hogy 400 ezer forintot kapott azért, hogy átvegye az összeget, bemondja a jelszót, és továbbadja megbízójának. Sőt, azt is elárulta, hogy korábban 3 millió forintot vett át egy idős nőtől, akit azonban még mindig nem azonosítottunk, mert nem tett feljelentést. A megbízóját a VII. kerületben fogtuk el, aki egy 23 éves, szintén ukrán–magyar állampolgárságú fiatalember. Ő azonban nem tett vallomást. A nyomozás jelenleg is folyik.
R. Gábort (22) és P. R.-t (23) társtettesként elkövetett kétrendbeli, jelentős kárt okozó csalással gyanúsítják. A bíróság június 19-én rendelte el P. R. letartóztatását, R. Gábor szabadlábon védekezik.
RÁDI MÓNIKA
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ, RENDŐRSÉG