Előttem az utódom

2023. 05. 22., h - 09:59
Zsaru Magazin

A szülők legtöbbje vagy nagyon akarja, vagy nagyon nem akarja, hogy a gyereke azt a foglalkozást válassza, amit ő. Mielőtt Czető Gyula zászlós, a Szentendrei Rendőrkapitányság körzeti megbízottja elgondolkodhatott volna ezen, középiskolás fia arra jutott, hogy az 50 órás, kötelező közösségi szolgálatot ifjú polgárőrként fogja teljesíteni. Ekkor dőlt el, néhány éven belül ő is az apa nyomdokaiba akar lépni.

Czető Gyula pályája 2005-ben a Szentendrei Rendőrkapitányságon indult. Pomázon kezdett járőrként, majd három évvel később ugyanott helyi körzeti megbízott lett.

– Mindig is érdekelt a körzeti megbízotti munka. Kapcsolatrendszert kialakítani a helyiekkel, az önkormányzattal, a társszervekkel, az ő támogatásukkal dolgozni. Volt egy idősebb körzeti megbízott kollegám, Rózsavölgyi Mihály zászlós, aki igazán megmutatta nekem a települést. Az ő segítségével sikerült később hatalmas kapcsolatrendszert kialakítanom – emlékszik a zászlós. A Szentendrei Rendőrkapitányságon vagyunk. Miközben beszél, 16 éves fia, Richárd issza az apa minden szavát. A fiú egy évvel korábban, a helyi polgárőrség kötelékében kezdte el a középiskolások számára kötelező közösségi szolgálatot. Az 50 órából azonban jóval több lett. Azóta ifjú polgárőrként a második otthona a Szentendrei Rendőrkapitányság. Büszkén viseli a formaruhát. Szent elhatározása, hogy érettségi után nem a szakmájában, informatikusként, hanem rendőrként szeretne dolgozni.

Kiderül, Czető Gyula anno járőrként is megtalálta a helyét Pomázon, de a mindennapok legélesebb helyzetei abból az időszakból jutnak az eszébe, amikor már körzeti megbízottként dolgozott a helységben. Az egyik ilyen alkalommal, amikor két másik kollégájával volt szolgálatban, rádión riasztották őket azzal, hogy Dunabogdány felől közlekedik egy autó Szentendre irányába. A gépkocsiból egy fegyverrel megfenyegettek egy másik autóst egy közlekedési vita során. Azt a parancsot kapták, hogy mindenképp tartóztassák fel a kocsit, és intézkedjenek a benne ülő két férfival szemben.

– A szentendrei OMV-kútnál megálltunk. Abban a pillanatban, hogy bemondták az autó rendszámát, fékezett előttünk a piros lámpánál, a kifelé vezető, legbelső sávban a keresett gépkocsi – emlékszik a zászlós. – Azonnal kék lámpával behajtottunk elé. Kezünkben a szolgálati fegyverünkkel felszólítottuk a sofőrt és a jobb első ülésen ülő ismerősét, hogy állítsák le a motort, és azonnal szálljanak ki. Hozzátettük, hogy lássuk a kezüket végig. Közben megérkezett a többi egység is, mert hallották a forgalmazásból, hogy intézkedünk két ember ellen. Máig előttem van, ahogy szabályszerűen kiszedtük az autóból a két férfit, lefektettük a földre és megbilincseltük őket. Majd a kesztyűtartóból előkerült a gáz-riasztó fegyver, amivel megfenyegették a másik autóst.

A két férfi ellen garázdaság és közúti veszélyeztetés miatt indult később eljárás. Évekkel ezután Czető Gyula friss körzeti megbízottként egy rabló elfogásában is részt vett. A férfi világos nappal egy idős asszony nyakából tépte ki a láncát Pomázon. Ugyanekkor a csobánkai körzeti megbízottal volt szolgálatban. Megkapták a tettes leírását, és a személyismeretük alapján azonosították is, hogy ki lehetett az elkövető.

– Budakalászon, a Tanító utcában járőröztünk éppen, amikor megláttunk egy autót, amelyet az az ember vezetett, akiben a rablót sejtettük. Megállítottuk, felszólítottuk, hogy szálljon ki a gépkocsiból – idézi fel. – Tökéletesen illett rá a személyleírás. A kollegával rögtön egymásra néztünk, bólintottunk, hogy ő az. A férfi meg abban a pillanatban futásnak eredt. De nem jutott sokáig, mert egy kerítésen fennakadt. Ott fogtuk el. Azért is maradt meg annyira bennem ez az eset, mert közben, ahogy a kerítésről leszedtük, átszúrta az ujjamat egy drót, amiért tetanuszt is kellett kapnom. Előállítottuk a férfit a rendőrkapitányságra. Emlékszem, sokéves szabadságvesztést kapott később.

apa_fia

– Apa nem mond el ilyeneket otthon. Édesanyám miatt, mert nem akarja, hogy megijedjen – veti közbe Richárd, akiről kiderül, hogy valójában a nyakláncrabló történetét is az újságból tudta meg. Aztán sorra kerülnek elő az árulkodó fotók, amelyek azt mutatják, hogy a kamasz már egészen kicsi gyerekként is rendőrnek öltözött a farsangon. Rengetegszer látogatta meg édesapját a kapitányságon. Tudatosan döntött úgy, hogy ifjú polgárőrként kicsit belekóstol ebbe a munkába. Eleve arra készült, hogy járőrtársként valamilyen szinten részt vehet majd az intézkedésekben. Apa és fia egyszer-egyszer már együtt is járőrözött. A legemlékezetesebb intézkedés mégsem ehhez kötődik Richárdnak.

– Nemrég két járőrrel sebesség-ellenőrzésen vehettem részt Tahitótfalun. Egyszer csak megállt mellettünk egy személykocsi. A sofőr megkért minket, hogy segítsünk, mert a feleségét viszi kórházba, akinél megindult a szülés – mondja kis büszkeséggel a hangjában a fiú. – Gondolkodás nélkül pakoltunk össze, és indultunk Budapestre őket kísérve, hogy a babával és az anyukával is minden rendben legyen. Ez olyan jó érzés volt nekem!

– Komplex a mi munkánk nagyon – teszi hozzá Czető Gyula. – Van ilyen is, de olyan is, amikor már nem tudunk segíteni. Amikor ott van az ember egy halálos balesetnél, és el kell viselni, hogy az életmentésre már nincs lehetőség. Az a fontos, hogy zárjuk a területet, a forgalmat irányítsuk. Amikor pedig jön a közlekedési kollega, és átveszi az ő részét, mi egyszerűen menjünk a külső részre biztosítani, mert ott és akkor ez a dolgunk.

Szó szót követ, és közben kiderül, hogy a fiú, aki informatikai iskolába jár, nyilván nem véletlenül olyan online szerepjátékot játszik a barátaival, amelyben ő Joe Rex néven épp zászlós rendfokozatú rendőr ugyanúgy, mint jelenleg az édesapja. Gondolkodás nélkül válaszol ezután a kérdésre, hogy olyan szeretne-e lenni egyszer, mint az édesapja.

– Igen! – vágja a ki a választ.

– Nem! – reagál azonnal Czető Gyula. – Ő inkább tanuljon tovább, menjen egyetemre, és a tiszti beosztást érje el! Én ezt nagyon szeretném. De erőltetni nem tudom.

– Az elhivatottság. Abban szeretnék olyan lenni, mint ő – mondja a fiú a nyilvánvaló következő kérdésre, hogy miben szeretne az édesapjára hasonlítani. Aztán gyorsan folytatja. – Igenis, bármi történhet, ő megy dolgozni, minden körülmények között teszi a dolgát, megcsinálja száz százalékban. Odateszi magát, dolgozik az országért, a népért.

– Ezt vállaltuk – teszi hozzá elgondolkodva az apa. – Sablonos szövegnek tűnik, de tényleg ezt vállalta az ember annak idején.

P. GÁL JUDIT

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ, RENDŐRSÉG


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Törvényt szegett

A rendőrök őrizetbe vettek egy férfit, aki több elektromos rollerben is kárt okozott, valamint kerékpárokat lopott Hódmezővásárhelyen.

 

Legyünk elővigyázatosak!

A Dombóvári Rendőrkapitányság szervezésében Csalások az online térben címmel lakossági előadást tartottak Kurdon.

 

Minek az embernek ellenség?

Az ismerősétől lopott kulccsal ment lopni annak lakására egy nő Csepelen. Az éber szomszédoknak köszönhetően a rendőrök a helyszínen elfogták.

 

Vajon kié lehet?

A zalaegerszegi rendőrök várják a képeken látható bicikli tulajdonosának jelentkezését.

 

Fokozott ellenőrzés

A Tatabányai Rendőrkapitányság fokozott ellenőrzést tart 2024. május 18-án 12:00 órától május 19-én 24:00 óráig.

 

Lezárták: erőszakkal akarta rávenni

Vádemelést javasolnak azzal az idős férfival szemben a kiskunfélegyházi rendőrök, aki az utcán kezdte ütlegelni korábbi élettársát azért, hogy rábírja a visszaköltözésre.