Fakultációsok főkapitánysági kalandja
Milyen érzés lehet egy cellába zárva lenni? Hogyan viselkedik az ember sötétben, füstben és villogó fények között? A Kempelen Farkas Alapítványi Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium rendészeti fakultáción végző diákjai mindezt testközelből élhették át a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányságon.

A 12. évfolyamos diákok különleges élményekkel gazdagodhattak ezen a nem mindennapi kiránduláson. A látogatás első állomása a tevékenységirányító szoba volt, ahol a fiatalok megfigyelhették, hogyan zajlik a rendőrségi munka a háttérben. Látták, miként koordinálják az egyes egységeket, és hogyan indul el egy-egy rendőri intézkedés.
Ezután jött az igazi izgalom. A diákok kezükbe vehették a töltetlen fegyvereket. Volt, aki lelkesen markolta meg a pisztolyt, míg mások kissé félénken közelítettek a különböző fegyverekhez.
A börtöncellák látogatása is felkavarta az érzéseket. A diákok beléphettek a használaton kívüli zárkákba, sőt, néhányan viccből be is zárták egymást, hogy megtapasztalják, milyen érzés lehet rácsok mögött lenni. „Furcsa belegondolni, hogy itt valaha valódi bűnözők sétáltak” – jegyezte meg egyikük.
De a legnagyobb próbatétel még hátravolt. A pincében kialakított taktikai házban egy különleges teszt várt rájuk: sötétben, füsttel és villogó fények között kellett a szűk folyosókon végighaladniuk, és egy elrejtett tárgyat megtalálni. Ez a feladat próbára tette a diákok stressztűrő képességét, és izgalmas kihívást jelentett számukra. Végül mindenki egyetértett: ez volt a legjobb része a napnak.
A program nem egy egyszeri látogatás volt, hanem része a vármegyei főkapitányság és az iskolák közötti szoros együttműködésnek. A rendészeti fakultációs intézmények 9–12. osztályos tanulói időnként részt vehetnek pályaorientációs képzéseken, amelyeken megismerhetik a rendőri munka aspektusait. Az iskolák előre igényelhetik, hogy milyen témában és mikor szeretnének rendőr előadót hívni, így a szakemberek célzott, interaktív bemutatókkal érkeznek.
A diákok egyik kedvence az intézkedéstaktikai bemutató, amely során a rendőri intézkedések gyakorlati részét sajátíthatják el. A rendkívüli események és a kiemelkedő bűncselekmények bemutatása szintén népszerű téma, hiszen a fiatalok így testközelből ismerhetik meg a munka izgalmas és kihívásokkal teli oldalát. A bemutatók gyakran nemcsak elméletiek, hanem gyakorlatban is megvalósulnak, például lövészetet is szerveznek az iskolákban.

– A taktikai házban zajló teszt célja az volt, hogy a diákok betekintsenek abba, milyen stresszhatások érik a rendőröket szolgálat közben –magyarázza Geiling György főtörzsőrmester, a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság járőrparancsnoka, a pályaorientáció szervezője. – A sötétben, füst és villogó fények között végrehajtott feladat során tapasztalhatták, hogyan befolyásolja a stressz a döntéshozatalt és a cselekvést. Ez a gyakorlat nemcsak a rendőri munka szempontjából hasznos, de a civil életben is alkalmazható készségeket fejleszt, például a gyors helyzetfelismerést és a hatékony kommunikációt. A rendőrség számára kiemelten fontos, hogy a fiatalok ne csak elméleti, hanem gyakorlati tudást is szerezzenek. Az újraélesztési tréningek és az önvédelmi technikák bemutatása is része a képzésnek, hiszen ezek a készségek a mindennapi életben is hasznosak.
A látogatás végére több tanulóban is felébredt az érdeklődés a rendőri hivatás iránt. Volt, akit a vízirendészet vonzott, míg más a járőrözést tartotta izgalmasnak. Egy biztos: ez a nap mindenkinek élményt nyújtott.
RÁDI MÓNIKA
FOTÓ: NAGY ZOLTÁN