Felkapaszkodtak a csalók piramisán

2025. 07. 15., k - 08:00
Zsaru Magazin

Egy kibercsalásra szakosodott ukrán–magyar bűnszervezet menedzseri szintjéig ért a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztály eljárása, és június 17-én a spanyol rendőrség át is adta hazánknak Hennadii D. (33) ukrán állampolgárt. Nem tett vallomást, de a felderítés és az aprólékos elemzés így is meghozta gyümölcsét.

„Jó napot kívánok! Az ön bankjának biztonsági osztályáról hívom. Gyanús tranzakciót észleltünk a folyószámláján. A kockázatelemzés idejére technikai számlát biztosítunk, amihez ugyanúgy hozzáférhet, viszont ha ezt elutasítja, nem tudjuk garantálni a pénze biztonságát. Igényt tart a technikai számlára?” – mondja a hivatalos hangnemben beszélő telefonáló, és a találomra, mobilszám-kombinációk próbálgatásával felhívott állampolgárok közül sokan rezzennek össze, amikor ilyen riasztó helyzettel szembesülnek. A bűnözők erre az ijedtségre építenek. Bevált panelekkel vesznek rá jóhiszemű embereket az együttműködésre. Mire áldozatuk felfogná, mi is történik, illetve történt vele, a megtakarítása egy vadidegen számláján landol, akit utána hív a beszervezője, hogy siessen a bankba vagy az ATM-hez, az összeget vegye fel, és adja át neki, amiért jutalékban részesül.

– Egy kibercsalásokra szakosodott bűnszervezetben strómanból van a legtöbb, ők helyezkednek el legalul, és több bankszámlával is rendelkezhetnek. Felettük vannak a beszervezők, jóval kevesebben, eggyel magasabb szinten pedig a közvetítők, akik a strómanok bankszámlaadatait eljuttatják a bűnszervezet egyik menedzseréhez. Ebben az ügyben eddig a szintig sikerült eljutnunk. Még nem zártuk le a nyomozást, de már beszélhetünk róla, mert a finisben vagyunk – tájékoztatott dr. Bakti Csaba alezredes, a megyei gazdaságvédelmi osztály vezetője, a többes számmal a következő kiemelt főnyomozókra utalva: Kovács Andrea és Demcsák Miklós alezredesek, Berecz Csaba és Jánószki István századosok. – Ez az eljárás is feljelentés nyomán indult ’23 májusában, és a vármegyei felderítő osztállyal közös munka eredményeként, a strómanokon elindulva nemcsak a beszervezőket és a hozzájuk kapcsolódó közvetítőket azonosítottuk, hanem az ukrán állampolgárságú Hennadii D. személyében egy menedzser is horogra akadt. Őt spanyol rendőrök fogták el, mert elkülönített eljárásban nemzetközi elfogatóparancsot adott ki vele szemben a bíróság, illetve a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ. Június 17-én landolt Budapesten, első kihallgatásán nem tett vallomást, de az alapügyben három társa is részleges beismerő vallomást tett; egyéb bizonyítékokkal is tudjuk támogatni az eljárást. Az elkövetői körhöz köthető bűncselekményekkel okozott több mint 399 millió forintos anyagi kárból eddig 168 millió térült meg.

Aprólékos adatgyűjtő és elemző munkájuk során a szabolcsi zsaruk 109 eseményt regisztráltak, és 55 elkövető ellen indítottak eljárást. Ezen gyanúsítottak többsége magyar állampolgárságú stróman, de az ukrán Dmytro H. (43), az ukrán–magyar K. Ferenc (54) és a magyar T. Tibor (36) nyíregyházi lakos személyében meggyanúsítottak egy beszervezőt, egy tolmácsot és egy közvetítőt; ők jelenleg bűnügyi felügyelet alatt vannak.

– Bizonyos szintig mindhárman együttműködők, és bár sok kérdésünkre nem válaszoltak, a bűnszervezeten belüli szerepükre fény derült. Például T. Tibor is strómanként kezdte, majd ő lett a bűnbanda legeredményesebb beszervezője, nemcsak újabb strómanokat, hanem beszervezőket is toborzott maga alá. K. Ferenc tolmácsolásával tartott kapcsolatot a közvetítő Dmytro H.-val, akin keresztül sikerült eljutnunk Hennadii D.-hez. Ők bizonyíthatóan többször is találkoztak Magyarországon egyeztetés és tisztára mosott pénzek átadása miatt – magyarázta Berecz Csaba, aki kollégáival rengeteg munkaórát töltött telekommunikációs eszközökről kimentett adatok és fotók elemzésével. Az ukrajnai telefonközpont magyar ajkú munkatársai nem csupán „technikai számlára” utaltattak. Sok esetben az AnyDesk vagy hasonló számítástechnikai program segítségével távoli hozzáférést biztosító kapcsolatot hoztak létre, és így utalták el a strómanoknak az átvert emberek bankszámláin lévő összegeket. A csalások mellett a gyanúsítások között természetesen pénzmosás is szerepel.

– Nagy kirakós volt, aminek a részfeladatok összehangolása volt az egyik záloga – összegezte a gazdaságvédelmi osztályvezető, és hozzátette, Hennadii D. elfogását is sikerként értékeli. – A többiekkel szemben is elegendő bizonyítékot gyűjtöttünk; hamarosan küldjük az aktát az ügyészségre vádemelési javaslattal.

SZ. Z. J.

FOTÓ: RENDŐRSÉG


Kapcsolódó oldalak