Harc a kiberbűnözők ellen

2023. 09. 22., p - 08:03
Zsaru Magazin

Október elején Magyarország az online csalásokról kiberfelderítési konferenciát rendez, amelyen kilenc állam szakértői, az FBI, az Europol munkatársai és a nagyobb hazai bankok képviselői vesznek részt. Veszelka Mihály alezredessel, a Nemzeti Védelmi Szolgálat kiberfelderítési főosztálya vezetőjével munkájukról és a kibertérben elkövetett csalások elleni harcról beszélgettünk.

– A Nemzeti Védelmi Szolgálat kiberfelderítési főosztályának milyen speciális feladata van a rendőrség egyéb, kiberfelderítéssel, -biztonsággal foglalkozó munkatársaihoz képest?

– Alapvető feladatunk a védett állomány sérelmére, a védett szervek nevével elkövetett visszaélések, valamint a védett szervek informatikai rendszereit ért támadások felderítése.

– A kiberbűncselekmények hogyan érintik az állomány tagjait?

– Úgy, ahogy bárki mást. A csalók véletlenszerűen megtalálják kollégáinkat is. Őket, illetve családtagjaikat is megpróbálják becsapni az interneten keresztül, de egyszer még azzal is megpróbálkoztak, hogy a Kecskeméti Rendőrkapitányság nevével éltek vissza. És akkor elképzelhetjük, hány támadás éri azokat az intézményeket, amelyek jóval kevésbé védettek. Csak érdekességképpen: az egyik televíziócsatorna honlapjának elemeit és az ott közzétett riportot használták fel úgy, hogy a csalók a világhálón működő oldalukon egy álinterjút tettek közzé.

– Szakértői kimutatások szerint az NVSZ kiberfelderítési főosztályának szaktanácsadói tevékenységével 2022-ben mintegy 50 millió forintnyi szakértői díj kifizetésétől mentesültek a nyomozó hatóságok.

– Mi annyiban vagyunk mások az egyéb rendőri szerveknél, hogy jelenleg a legjobb forenzikus technológiával rendelkezünk, amelyeket a jogszabályi kereteken belül a legmagasabb hatékonysággal alkalmazunk. Naprakészen igyekszünk követni a kiberbűnözés trendjeit, a felderítéseink során hatékonyan alkalmazzuk a rendelkezésünkre álló operatív eszköztárunkat. 

– Egyáltalán: lehet a kiberbűnözés trendjeit követni?

– Elvárás a munkatársainkkal szemben, hogy ezeket kövessék, de ezt meg sem kell fogalmaznunk, hiszen a nálunk dolgozó kollégák kiválasztásánál alapvető szempont volt, hogy a munkájuk iránt megszállottan érdeklődjenek, kiemelkedő számítástechnikai vénával rendelkezzenek, amely révén képesek felvenni a harcot a kiberbűnözés ellen.

– Nem lehet könnyű ez a harc, merthogy szakemberek szerint az általuk okozott károk sok területen már lényegesen meghaladják a hagyományos bűncselekményekét. Azért ez ijesztő.

– Az idei év első felében az online banki csalásokkal 14-16 milliárd forintnyi kárt okoztak az elkövetők a lakosságnak. Nem a cégeknek, a lakosságnak! És ez csak az, amiről a hatóságok tudnak. Ezek a csalások nagyon gyorsan történnek, és pillanatok alatt követhetetlenné válhatnak.

– Ennek megfelelően villámgyorsan kell reagálni a csalók tevékenységére. Vagy megelőzni a bajt.

– Miként a pénzintézetek és más hatóságok, úgy az NVSZ is egy olyan kampányt folytat a közösségi médiában, online fórumokon, amelyben felhívjuk a figyelmet arra, hogyan lehet a csalásokat megelőzni, amelyből az emberek megtudhatják, hogy mit tegyenek és mit ne tegyenek annak érdekében, hogy ne váljanak sértettekké. Minden lehetséges fórumon elmondjuk, hogyan lehet a csalási kísérleteket kivédeni. Elsősorban a védett állomány tagjait, rajtuk keresztül a hozzátartozóikat, ezáltal a lakosságot is edukáljuk. Technológiai oldalról egyébként nagyon sokat lehetne tenni, hogy a csalásokat megakadályozzuk, de ezek az intézkedések rontanák a felhasználói élményt. Gondoljon például a legegyszerűbb kétlépcsős banki azonosításra, a különféle azonosító eszközök bevezetésére, mennyire megnehezítik, lelassítják az ügyfelek számára a banki folyamatokat. Ami még nehézséget okoz, hogy folyamatosan változik az elkövetési módszer. Változó felületek, változó szövegezés, és a csalók telefonos megkeresései is mind hitelesebbnek tűnnek.

kiber

– Mit tehetnek a kiberbűnözők furfangjait nem ismerő állampolgárok azért, hogy ne váljanak áldozatokká?

– Legyünk türelmesebbek az ügyintézés folyamán, gondolkodjunk! Jusson eszünkbe például, hogy egy bank miért kérne tőlünk telefonon adatokat, hiszen nekik valamennyi szükséges adatunk a rendelkezésükre áll…

A bűnüldöző szervek összefogása sem mellékes. Merthogy itt nagyobb csoportokról, sorozat-bűncselekményekről lehet szó.

– Folyamatos kapcsolatot tartunk az Országos Rendőr-főkapitányság, a Budapesti Rendőr-főkapitányság és a Nemzeti Nyomozó Iroda azon egységeivel, amelyek ilyen jellegű ügyekben nyomoznak. Az általuk felderített adatokat összevetjük a mi ismereteinkkel, és próbálunk összefüggéseket keresni. Sokszor találunk is.

– Most, hogy a világ egyetlen nagy „falu” lett, a kiberbűnözés elleni harchoz nemcsak hazai, de nemzetközi összefogásra is szükség lehet.

– Ma már nehezen értelmezhetők a határok, így nemzetközi együttműködés nélkül ezt a munkát nem is lehet végezni. Ezért is szerveztük a bevezetőben említett konferenciát, melyen rajtunk kívül részt vesznek a magyarországi nyomozó hatóságok, kilenc európai ország nyomozó hatóságai, plusz az FBI és az Europol szakértői. Lehet majd tapasztalatot cserélni, ami a résztvevőket hozzásegíti ahhoz, hogy a jövőben még jobban tudják végezni a munkájukat.

TRENCSÉNYI ZOLTÁN

FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA

kiber

 


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Törvényt szegett

A rendőrök őrizetbe vettek egy férfit, aki több elektromos rollerben is kárt okozott, valamint kerékpárokat lopott Hódmezővásárhelyen.

 

Legyünk elővigyázatosak!

A Dombóvári Rendőrkapitányság szervezésében Csalások az online térben címmel lakossági előadást tartottak Kurdon.

 

Minek az embernek ellenség?

Az ismerősétől lopott kulccsal ment lopni annak lakására egy nő Csepelen. Az éber szomszédoknak köszönhetően a rendőrök a helyszínen elfogták.