Hazatér a veterán összekötő tiszt

2025. 03. 31., h - 12:11
Zsaru Magazin

Bulejsza Tamás alezredes, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) Nemzetközi Bűnözés Elleni Főosztály Illegális Migráció Elleni Osztály külszolgálat miatt rendelkezési állományba helyezett, kiemelt főnyomozója 34 éve szerelt fel, és eddig 16-ban volt külszolgálatos összekötő tiszt. Négy esztendő után tér vissza Törökországból.

Akkor végzett a Kossuth Lajos Katonai Főiskola Határőr Tanszékén, amikor az utolsó szovjet katona távozott Magyarország területéről, és először 1999-ben az ENSZ Nemzetközi Rendőri Különítmény (IPTF) tagjaként járt külszolgálaton. Már a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ (NEBEK) Interpol Magyar Nemzeti Iroda határőr összekötő tisztjeként szolgált, amikor 2004 májusában négy évre Hollandiába, Hágába vezényelték az Europol Magyar Összekötő Irodájába.

– A hollandiai külszolgálat közben lettem határőrből rendőr, illetve ott ért az integráció, így amikor 2008 decemberében a megbízatásom véget ért, már a KR NNI Illegális Migráció Elleni Osztály kiemelt főnyomozója voltam – idézte fel a külszolgálatos veterán, aki két év után ismét rendelkezési állományba került, ugyanis 2011 októbere és 2017 szeptembere között a magyar rendőrség szerbiai és észak-macedóniai összekötő tisztjeként szolgált. – Négy évre rá kerültem Ankarába, és azóta is ott, azaz itt van az állomáshelyem.

Bizalmas feladatkör.

– Mint minden összekötő tiszt, én is a nemzetek közötti, hatékony bűnügyi együttműködést szolgálom. Kapcsolatrendszert építek, és mindent elkövetek, hogy a külföldi partnerek felismerjék, rajtam keresztül műveleti helyzetben is gyorsan áramlanak a minősített adatok – magyarázta az alezredes, aki kutat és elemez is bűnözési és bűnelkövetői csoportok esetében megfigyelhető trendek és ezek mozgatórugóinak feltárására. – Itt az elmúlt négy évben főleg csalással, migrációval és kábítószerrel kapcsolatos, határon átnyúló bűnügyekben közvetítettem, de a Törökországból hazánkba érkezett és terrorszervezettel fennálló kapcsolat gyanúja miatt visszairányított külföldi állampolgárokról is sokszor adtam azonnali tájékoztatást. Ezenkívül részt vettem távkihallgatásokon és hamis támogatódokumentumot benyújtó vízumkérelmezők elfogásában. De az is emlékezetes volt, amikor hazai büntetőeljáráshoz kellett beszereznem a török rendészeti szervek által használt alkoholszonda-technika paramétereit. Ennél kellemesebb volt, amikor a török rendőr-akadémia cserediákprogramjáról tájékoztattam a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karát. Szakmai delegációk és stratégiai, műveleti találkozók szervezésében is részt vállaltam, és tavaly szolgálatiló-beszerzésben is közvetítettem az illetékes török rendőri egység és a KR között. Itteni munkámmal is elégedett lehetek, annál is inkább, mert a Török Nemzeti Rendőrség vezetői különösen fontosnak tartják a bizalmon alapuló szakmai kapcsolatokban a személyességet, és értékelték, hogy középszinten megtanultam a nyelvüket.

Magyar fecske a balkáni zivatarban.

– Szerbiában jómagam töltöttem be elsőként összekötő tiszti feladatkört, és a mai napig ez a hat év volt külszolgálatos pályafutásom legintenzívebb időszaka. Ott éltem meg a migrációs válság erősödését és csúcsát. Évente három-négy, embercsempészésre szakosodott, 10-12 fős bűnszervezetet számoltunk fel a magyar és a szerb kollegákkal; most is büszke vagyok arra, hogy ennek részese lehettem. Hozzáteszem, folyamatosan ingáztam Belgrád és Szkopje között, mert összekötő tisztként Észak-Macedónia is hozzám tartozott – mondta Bulejsza Tamás, aki természetesen családjával töltötte az eddigi 16 külszolgálati év nagy részét. – A nagyobbik fiam Hollandiában született, de Budapesten szerette volna kezdeni a gimnáziumot, ezért a hozzátartozóim másfél évvel ezelőtt hazatértek Ankarából. Hálás vagyok nekik, hogy elfogadták, számomra a külszolgálat jelenti a szakmai kiteljesedést és a múlhatatlan kalandvágy megélését. Ezért is remélem, hogy még lehet benne részem.

Az Országos Rendőr-főkapitányság 2010-ben saját költségvetése terhére delegált összekötő tisztet Ankarába, de az ötéves mandátum lejártát követően a törökországi projekt szünetelt. Legközelebb 2017 májusától szolgált magyar rendőrségi közvetítő Törökországban, akkor Isztambulban a Belügyi Alapok projekt keretében egyéves mandátummal, amit újabb szünet követett. Bulejsza Tamás 2021. június 16-án vette fel a munkát Magyarország ankarai külképviseletének épületében, szintén a Belügyi Alapok keretében, ami elvileg 2023. december 31-én befejeződött, gyakorlatilag viszont 2024. január 1-től az Európai Unió támogatásával folytatódott, és nemrég jelentették be, ez 2029. február 28-ig tart. Mivel a veterán összekötő négyéves kiküldetése június 15-én lejár, már keresik az utódját, akinek a felkészítésében is részt vállal.

SZ. Z. J.

FOTÓ: RENDŐRSÉG


Kapcsolódó oldalak