Különleges tárlatvezetések különleges tárlatban
Mindössze négy hónapja várja a látogatókat, de máris nagy sikernek örvendhet a Rendőrmúzeumban látható új időszaki kiállítás, mely a Terror – Merényletek, túszdrámák és terrorelhárítás Magyarországon címet viseli.

December 14-én került sor az idei év utolsó tárlatvezetésére a három szervezet, a Készenléti Rendőrség Rendőrmúzeum, a Terrorelhárítási Központ és a Magyar Különleges Erők Hagyományőrző Egyesület közös szervezésében tető alá hozott időszaki kiállításban, mely a 20. század elejétől egészen napjainkig mutatja be a magyar kötődésű merényletek, terrortámadások és az ezzel szemben fellépő hazai terrorelhárítás történetét.
– A kiállítás létrejöttét másfél év szervezőmunka előzte meg, eddig Magyarországon ilyen típusú tárlatot még nem rendeztek – hangsúlyozta dr. Androvicz Gábor muzeológus. A szakember kiemelte, komoly adatgyűjtés előzte meg a kiállítás létrejöttét, melynek szakmai lektorálását a Terrorelhárítási Központ végezte. – Ez a világ kifejezetten zárt, titkos és titokzatos, így tudtuk, csak olyan gyűjtemény összeállításával mutathatjuk be hitelesen, melynek minden darabja beszél a múltról.
A kiállítást rendszeresen látogatják szervezett csoportok is, amelyek a szöveges tablókon keresztül ismerhetik meg a tárgyak, egyenruhák, fegyverek mögötti történelmi hátteret, akinek pedig ez nem elég, azokat tárlatvezetéssel várja a múzeum.
– Egyedi lehetőséget jelent az a helyzet, hogy a Magyar Különleges Erők Hagyományőrző Egyesületében olyan partnerre találtunk, amelynek tagjai szakmailag kiemelkedő felkészültségről tettek tanúbizonyságot – mondta el a muzeológus. – Így az ő segítségükkel havonta egy-egy alkalommal interaktív tárlatvezetésre is sor kerülhet a három szervezet relikviái által egységes képpé formált időszaki kiállításban.
A hagyományőrzők számára kiemelt fontosságú a múlt relikviáinak megőrzése és bemutatása, melyben évtizedes tapasztalatot szereztek.
– Eddig több mint 130-an vettek részt a tárlatvezetéseken, melyek időtartama egységesen 60 perc. Azt tapasztaltuk, hogy a tárlatvezetés végén a látogatók akár még egy-két órát is szívesen maradnak, akár kérdésekkel bombázva a tárlatvezetőt – folytatta Androvicz Gábor, aki úgy látja, az interaktív tárlatvezetés kiváló módja a téma bemutatásának. – A látogatók viszonylag nagy számánál is fontosabb, hogy az eddigi alkalmak során olyan szervezetek is felkeresték a múzeumunkat, amelyeknek kifejezetten a bevetési munka a szakterületük. Látta a tárlatot a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Merkúr Bevetési Egysége vagy épp az orlandói SWAT Round-Up versenyen is szépen helytálló AOCU SWAT Hungary csapata is, amelynek tagjai egyfajta tanulmányútként értékelték a látogatást.
Bár ez évben már nem lesz több tárlatvezetés, az április 5-éig látogatható kiállítás jövőre is tartogat meglepetéseket az érdeklődőknek.
K. D.
FOTÓ: NAGY ZOLTÁN