Lovasok és lovak télen
A rendőrség lovas szolgálatának munkatársai télen is teszik a dolgukat. Felmerül a kérdés: más-e a munkájuk a téli hidegben, a (manapság egyre ritkább) hóesésben a turistaszezonon kívül?

Felkerestük a rendőrség lovas szolgálatát, hogy megnézzük, mennyiben tér el a munkájuk a nyáritól. Nos, mielőtt a munkáról beszélünk, ejtsünk néhány szót a lovak tartásáról! A lovak téli étrendje a széna és a zab mellett répával lesz több, részben a vitamin pótlása, részben az immunrendszerük erősítése miatt. A patkolásuk is egy kicsit más, speciális, „hókivetővel” egészül ki, mert ennek hiányában, ha a lónak hóban kell szolgálatot teljesítenie, összegyűlne a hó a patájában, beletapadna, megkeményedne, és nehezítené, balesetveszélyessé tenné az állat haladását.
Némileg módosul a lovak és a lovasok felszerelése is. Védőhuzat kerül a nyeregre, a lovaglónadrág pedig egy bőr lábszárvédővel, az úgynevezett chapsszel egészül ki, ami a térdet, lábat sokkal jobban védi a hidegtől és a széltől, mint az általában használt lovasnadrág.
Nehézséget jelenthet télen a talaj minősége, amennyiben a lovas úgy ítéli meg egy ónos eső vagy egy jegesedés után, hogy a talaj csúszós, veszélyes, akkor nem indul el a lóval. A feladatok pedig változnak, mert bár a kiemelt focimeccsek biztosítása ilyenkor is feladat, de míg nyáron a turisztika és a határszolgálat adott sok feladatot, télen a lovasok gyakrabban teljesítenek szolgálatot az erdőkben, megakadályozva a falopásokat, valamint a tanyás körzetekben figyelemmel vannak az ott lakókra, különösen azokra az emberekre, akik nehezebb körülmények között élnek.
T. Z.
FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA, RENDŐRSÉG