Ma is felismerik az IQ-bajnok zsarut

2023. 08. 14., h - 08:02
Zsaru Magazin

Juhász Károly alezredes, a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság tevékenységirányítási központ (TIK) ügyeletvezetője ismert ember. Egy csapásra lett az, és bár ennek már húsz éve, ma is előfordul vele, hogy felismerik nyilvános helyen. Egyéniben ő nyerte meg az IQ – Az ország tesztje című tévéműsort.

Különleges évfordulók tarkítják Juhász Károly esztendejét. Harminc éve szerelt fel, húsz évvel ezelőtt pedig 2 millió tévénéző szeme láttára 148-as intelligenciahányadossal lett az ország IQ-bajnoka.

– Meglepett, hogy az én tesztem lett a legjobb, mert két kérdésre is a rossz választ jelöltem meg. De annak is nagyon örültem, hogy az öt csapatból mi, rendőrök végeztünk a második helyen, méghozzá úgy, hogy a győztes tanárválogatott csak tizedes értékkel volt jobb nálunk – idézte fel. – Kicsit most is bosszant, hogy a fejszámolós kérdést elrontottam, mert mindig jó fejszámoló voltam. Abban a pillanatban tudtam, hogy rosszul számoltam, ahogy a választ megjelöltem, de javításra már nem volt lehetőség, mert letelt a tíz másodperc, ami a gyors számoláshoz sem sok idő.

Kalandvágyból jelentkezett.

– Az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata toborozta a 25 fős rendőrcsapatot, és Fejérből többen is jelentkeztünk. Jó bulinak tűnt, de kíváncsi is voltam, miként zajlik egy nagyszabású, élő tévéműsor felvétele – magyarázta az alezredes, és elismerte, kollégáival tartottak a lebőgéstől. – Biztosak voltunk benne, hogy ha leszerepelünk, és utolsók leszünk, akkor velünk fogják azonosítani az egész rendőrséget, de a játék izgalma és feszessége elnyomta bennünk ezt a fajta aggodalmaskodást. Előzetesen a harmadik helyet néztük ki magunknak, abból kiindulva, hogy aligha tudjuk majd felülmúlni a tanárok és a diákok csapatát. Ehhez képest kellemesen meglepődtünk, hogy másodikak lettünk, méghozzá nagyon kevéssel lemaradva. Egykori csapattársaim nevében is mondhatom, erre a mai napig büszkék vagyunk.

Vizsgálóként szerelt fel a Székesfehérvári Rendőrkapitányság vizsgálati osztályára, ahol évekkel később osztályvezető lett, és akkor is ezt a beosztást töltötte be, amikor megnyerte a televíziós IQ-bajnokságot.

– Közben elvégeztem a Rendőrtiszti Főiskolát, és a közgazdasági egyetemen is diplomáztam. Ez annyiban segíthetett az IQ-teszt megnyerésében, hogy hozzászoktam a vizsgázáshoz, bár ugyanezt a diákok csapatának tagjairól is el lehetett mondani, és természetesen a tanárokról is – vázolta a TIK-es ügyeletvezető, akit tévés szereplése után sokan felismertek és meg is szólítottak. – Néhány előállított gyanúsított is kiszúrt, és a maga módján gratulált. „Láttuk ám a tévében, főnök! Nagyon jó volt!” Előfordult, hogy ez az „ismeretség” közvetlenebbé és ezáltal gördülékenyebbé tette a kihallgatást. Főleg azokban az esetekben, amikor egy polgár megrettent attól, hogy gyanúsítottként kellett megjelennie a rendőrség vizsgálati osztályán. De olyanra is volt példa, hogy egy gyanúsított, aki felismert, utána jobban megnyílt, és részletesebben mondta el a saját verzióját. Legalábbis ez volt a benyomásom. Ez az effektus persze egy idő után elvesztette a szavatosságát, én pedig nem vagyok az a típus, aki előhozakodna ilyesmivel, pláne egy kihallgatáson. Új kollégáimnak sem szoktam megemlíteni, hogy sok évvel ezelőtt IQ-vetélkedőt nyertem. Az egyik közvetlen munkatársam például most értesült róla, amikor a húsz évvel ezelőtti Zsaru Magazint behoztam, és meglátott a címoldalán. Azon viszont kellemesen elcsodálkoztam, hogy még a közelmúltban is felismertek nyilvános helyen, pedig szerintem sokat változtam. Amikor újra lehetett focimeccsre járni, a Sóstói Stadion büféjében egy férfi rám köszönt, majd a feleségét is odahívta, és izgatottan újságolta neki, hogy „ez az a férfi, aki megnyerte a tévében azt az IQ-versenyt”. Aranyosak voltak, és valahol jól is esik, hogy vannak, akik erre még emlékeznek.

A kérdések helyes megválaszolása szakmai alapelvei között is szerepel.

– Meggyőződésem, hogy a vezetői tekintély és tisztelet záloga a szavahihetőség. A beosztottnak nemcsak azt kell éreznie, hogy bármilyen szakmai kérdése van, azzal bizalommal fordulhat a feletteséhez, hanem azt is, hogy megbízhat a válaszában – mondta Juhász Károly, akinek húsz éve néhai Salgó László ny. altábornagy, országos rendőrfőkapitány és Lamperth Mónika belügyminiszter is gratulált. – Csak otthon szokott előfordulni, hogy az IQ-bajnoki címemet felemlegetem, amikor egy helyzetben a feleségem úgy véli, badarságot mondtam, és emlékeztetem rá, kivel beszél. Erre persze mindig ugyanúgy reagál: „Drágám, az nagyon régen volt már!”

SZ. Z. J.

FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Törvényt szegett

A rendőrök őrizetbe vettek egy férfit, aki több elektromos rollerben is kárt okozott, valamint kerékpárokat lopott Hódmezővásárhelyen.

 

Legyünk elővigyázatosak!

A Dombóvári Rendőrkapitányság szervezésében Csalások az online térben címmel lakossági előadást tartottak Kurdon.

 

Minek az embernek ellenség?

Az ismerősétől lopott kulccsal ment lopni annak lakására egy nő Csepelen. Az éber szomszédoknak köszönhetően a rendőrök a helyszínen elfogták.

 

Vajon kié lehet?

A zalaegerszegi rendőrök várják a képeken látható bicikli tulajdonosának jelentkezését.