Merre indul a sárkány?
Balatonfüreden másodszor rendezték meg a Veszprémi Rendvédelmi és Közigazgatási Medencés Sárkányhajó Versenyt, melyen ezúttal 26 csapat ült hajóba. A páros versenyeken az ellenfelek ugyanabban a hajóban ülnek, egymással szemben. A kérdés, a megfeszített evezés során melyik egység tud előrehaladni.

Míg Kínában a sárkányhajóversenyeket a mai napig hatalmas és színpompás népünnepélyek keretében rendezik, ez a sportág ma már szerte a világon alapvetően inkább tömegsport lett. Gyakran csapatépítő sporttevékenység, miközben persze nagyon komoly versenyeken is vízre szállnak az evezősök. Ebben a sportágban a tradíciókat a hajó formája, díszítése jelzi, valamint a dobos, aki az első két evezős mozgása alapján a ritmust diktálja a többieknek. Ahogy korábban megfogalmaztuk már: a sárkányhajózás nem pusztán az erőről szól, hanem technikáról, finom egyensúlyokról, ritmusról, összhangról. Egy sárkányhajós egység olyan, mint egy jól hangolt hangszer, a verseny pedig maga a dallam.
A sárkányhajózás különös ága a medencés verseny. Egy hosszú hajóban két csapat ül egymással szemben, és a rajtjelre mindkét egység tagjai azon igyekeznek, hogy összehangolt evezéssel ők haladjanak előre. Egyetlen percük van arra, hogy a középponttól legalább két méterre „hátrébb tolják” a másik csapatot, azaz a hajót. Az nyer, aki egy percen belül eltolja a hajót két méter távolságig, vagy letelik az egy perc, és a célhoz közelebb áll. Fura verseny, de nagyon izgalmas, amint azt a II. Veszprémi Rendvédelmi és Közigazgatási Medencés Sárkányhajó Verseny is igazolta. Március 21-én 26 csapat feszült egymásnak a balatonfüredi uszodában. Köztük például rendőrségi, honvédségi, katasztrófavédelmi dolgozókból, az érsekség, a polgármesteri hivatal vagy a Veszprémi Petőfi Színház munkatársaiból álló egységek. A viadal jellegénél fogva ezúttal nem volt szükség díszes hajóra vagy a dobosra, aki a nyílt vízi versenyeken az ütemet diktálja, csupán egyetlen hajóra, elszántságra, és ahogy azt Ficsor Karolina alezredes, a Veszprémi Rendőrkapitányság vezetője mondja: összehangolt munkára.
– A sárkányhajózás bármely formájának nagy csapatépítő és összekovácsoló ereje van, közösséget épít – állítja Ficsor Karolina. – Ilyenkor valamennyi területről érkezett résztvevő másképp ismeri meg egymást, mint a mindennapi munka során. A medencés verseny lényege a tökéletes összhang, mert ha ez megvalósul, akkor olyan csapaterőt lehet beleadni az evezésbe, amely még a gyengébb fizikumúakat is alkalmassá teszi arra, hogy legyőzzék az erősebbeket. Említettem korábbi versenyek kapcsán, de most is elmondom: érdemes lenne a sárkányhajósok elé felvételi követelményként támasztani a tánctudást. Mert aki táncolni tud, az képes arra, hogy a másikra figyeljen, tud összehangoltan mozogni. Van ritmusérzéke, hallja az ütemet, képes lesz arra is, hogy társaival egyszerre evezzen. Egy-egy ilyen esemény kimozdítja a résztvevőket a mindennapokból, és egy jó hangulatú sporteseményen egy kicsit lazítani is lehet.
A II. Veszprémi Rendvédelmi és Közigazgatási Medencés Sárkányhajó Verseny győzteseinek és helyezettjeinek Dékány Balázs dandártábornok, a Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság vezetője, Anda György ezredes, rendészeti rendőrfőkapitány-helyettes, valamint Porga Gyula, Veszprém város polgármestere adta át a díjakat.
A felnőttek eredménye:
1. Continental Automotive Hungary Kft.
2. Nagykanizsai Rendőrkapitányság
3. MH Egészségügyi Központ
T. Z.
FOTÓ: NAGY ZOLTÁN