Mesél a rendőr: Élethű képmásával szelfiznek

2023. 11. 14., k - 08:32
Zsaru Magazin

Sokan felismerik intézkedés közben, ami nem is csoda, hiszen naponta találkoznak vele, jobban mondva az élethű képmásával. Ugyanis az ember nagyságú rendőrmaketthez ő „adta az arcát”. De hogyan lett egy kőművesből rendőr? – erről is mesél Pohánka Tamás törzszászlós, járőrparancsnok.

Édesapja kőműves volt, segédként dolgozott mellette az iskola befejezése után. Aztán jött egy lehetőség, amely szerint az érettségit egy év alatt megszerezheti a honvéd középiskolában, és mivel a katonaság is érdekelte, beiratkozott. Leérettségizett, azonban nem tudott olyan területen elhelyezkedni a honvédségnél, ahol szeretett volna, ezért ismét az apja mellett kezdett el dolgozni, valamint kilenc hónap kötelező sorkatonaság következett.

– Édesapám gyakran mesélt arról, hogy rendőr szeretett volna lenni, de a szülei nem engedték – kezdi Pohánka Tamás. – Tudtam, hogy nagy álma válna valóra azzal, ha hivatásos lennék. Ezért jelentkeztem a rendészeti szakközépiskolába Budapestre. Miután 2001-ben elvégeztem, a XV. Kerületi Rendőrkapitányságra kerültem járőrként. Nagyon megtetszett a nagyvárosi nyüzsgés. Már a kezdetekkor a mély vízbe dobtak. Az első szolgálati napom még nagyon nyugodt volt, egy törzsőrmester mutatta meg a körzetet. Másnap azt gondoltam, hogy megint a törzsőrmesterrel leszek, ehelyett egy tanuló mellé osztottak be. Aznap sorban jöttek a címek. Volt, aki magasfeszültséggel akart öngyilkosságot elkövetni, és elfogtunk egy drogost, aki szétverte a patikát, mert nem kapott gyógyszert. A zsebében találtuk meg az égetett kanalat meg az alufóliát és a port. Akkor még annyira nem terjedt el a kábítószer, ilyet csak a tévében láttunk. Nekem tetszett ez a pörgés, nagyon lelkes voltam. Sok autófeltöréshez is kimentünk, megesett, hogy egy nap tíz bejelentés is érkezett eltűnt gépjárműről. Több kocsi-, trafikfeltörőt elfogtunk az ott töltött másfél év alatt. Akkoriban nem volt ennyire felszerelt a rendőrség szolgálati gépkocsikkal, BKV-val jártam a címekre. Ha kaptunk egy bejelentést, felültem a villamosra vagy a buszra, kimentem, felvettem az adatokat, majd mondtam a sértettnek, hogy várja meg a helyszínelő kollégákat, én pedig buszoztam tovább a következő helyre. A másfél év alatt, amit ott töltöttem, rengeteg tapasztalatot szereztem. Mivel Nógrád megyéből származom, ingáznom kellett, ami egyre nehezebbé vált, ezért úgy döntöttem, hogy hazaköltözöm. A Balassagyarmati Rendőrkapitányságra kerültem. Hatalmas váltásként éltem meg. A budapesti pörgéshez szoktam, itt azonban nyugodtabb a munkatempó. Főleg csendháborítás vagy magánlaksértés miatt hívtak bennünket. A drogot akkoriban nem is ismerték errefelé.

mesél

Pohánka Tamás hamarosan a közlekedésrendészet felé vette az irányt.

– Első motoromat 2004-ben vásároltam, egy 1000 köbcentis Yamaha Thunderace-t. Nagyon szerettem a barátaimmal motorozni, szinte minden szabadidőmet sportmotorokon töltöttem, azokat szereltem. Aztán 2007-ben az egyik kollégám elment nyugdíjba, és így lehetőségem nyílt arra, hogy én is motoros rendőr lehessek. Boldogan vállaltam, hiszen imádtam motorozni. Egészen mostanáig motoros járőrszolgálatot láttam el. A gépen ülve sokkal hamarabb észre lehet venni, ha valaki nem tartja be a KRESZ-t, és belátunk az autóba is, így azonnal felfigyelünk rá, ha valaki nem csatolja be a biztonsági övet, mobiltelefonál, vagy gyanúsan néz ki, például a határsértőket szállító embercsempészek. De a közlekedést is könnyebben átlátjuk. Rendszámfelismerő kamerákkal dolgozunk, így rögtön kiszűrjük, ha valakinek például lejárt a műszaki vizsgája, vagy a gépjárművet hivatalból vonták ki a forgalomból. Gyakran tartunk tachográf-ellenőrzést, ilyenkor azt figyeljük, hogy a nehézgépjárművek vezetői betartják-e az előírt vezetési és pihenőidőket. Heves és Borsod megyeiekkel szoktunk közös szolgálatot ellátni, természetesen a sebességet is ellenőrizzük.

Nemrég Galgaguta belterületén, illetve Felsőtoldon tettek ki egy életnagyságú rendőrmakettet, amelyen Pohánka Tamást látni. A bábu kihelyezésének célja, hogy felhívják a sofőrök figyelmét a közlekedési szabályok betartására, és a makettet észlelve óvatosabban, a gyalogosokra és járművezető társaikra is odafigyelve hajtsanak.

– Amikor felkértek, legyek a bábu „arca”, örömmel vállaltam, hiszen talán ezzel is hozzájárulhatok ahhoz, hogy mindenki épségben hazaérjen. A visszajelzések azt mutatják, hogy a rendőrmakettet látva valóban lelassítanak az autósok.

Sokan felismerik a törzszászlóst, amikor észreveszik a bábun.

– A barátok fényképeket szoktak küldeni, mellé állnak, és készítenek egy-egy poénos fotót. De olyan is volt, akit megállítottam igazoltatni, és azt mondta, már látott valahol. Az emberek könnyen elfogadják, jobban megnyílnak, hiszen a képmásommal szinte naponta találkoznak.

Pohánka Tamás több, mint húsz évig szolgált közrendvédelmi és közlekedésrendészeti területen járőrként. Nemrég azonban egy új területen szerette kipróbálni magát, ezért jelenleg a Nógrád vármegyei Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti osztály megbízott vizsgálójaként dolgozik.

RÁDI MÓNIKA

FOTÓ: RENDŐRSÉG


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Törvényt szegett

A rendőrök őrizetbe vettek egy férfit, aki több elektromos rollerben is kárt okozott, valamint kerékpárokat lopott Hódmezővásárhelyen.

 

Legyünk elővigyázatosak!

A Dombóvári Rendőrkapitányság szervezésében Csalások az online térben címmel lakossági előadást tartottak Kurdon.

 

Minek az embernek ellenség?

Az ismerősétől lopott kulccsal ment lopni annak lakására egy nő Csepelen. Az éber szomszédoknak köszönhetően a rendőrök a helyszínen elfogták.