Öltönyben záróvizsgáztak a személyvédők
A személyvédelmi alaptanfolyam záróvizsgája nemcsak fizikai megmérettetés, hanem a megszerzett tudás alkalmazása is éles, életszerű környezetben. A Készenléti Rendőrség (KR) Személy- és Objektumvédelmi Igazgatóság Személyvédelmi Főosztály által szervezett vizsgán valósághű szituációkban álltak helyt a résztvevők.

A KR Kerepesi úti épületében a résztvevők már a szakmához illő öltözetben és a megfelelő kommunikációs eszközökkel jelentek meg a vizsgára. A védett személy biztonságáért felelős csapat tagjai a biztonsági gépjárművezetőkkel szoros együttműködésben dolgoztak, hiszen egy személyvédelmi műveletnél elengedhetetlen a járművek mozgásának pontos időzítése és a kivonási útvonalak biztosítása.
A gyakorlat során a hallgatók több, egymástól eltérő helyzetet is kezelni kényszerültek, a vizsga ugyanis nem pusztán egy előre egyeztetett forgatókönyv alapján zajlott. Az oktatók gondoskodtak arról, hogy a résztvevők váratlan helyzetekkel is találkozzanak.
A személyvédelem egyik fontos eleme a nyilvánosság kezelése is. A vizsgán ezt a tényezőt is hangsúlyosan jelenítették meg: a szervezők többször is szimulálták, hogy újságíróknak álcázott emberek próbálnak meg bejutni a biztosított területre. A vizsgázóknak ezekben a helyzetekben egyszerre kellett megőrizniük a higgadtságukat, betartaniuk a protokollt, valamint hatékonyan, ugyanakkor jogszerűen korlátozniuk az illetéktelen behatolást.
A médiával való együttműködés és annak korlátozása éles határvonalon mozog. A vizsgázóknak tudniuk kellett, hol húzódik a sajtószabadság és a védett személy biztonságának elsőbbsége közötti határ. A gyakorlat során életszerű helyzetek alakultak ki: egyes „riporterek” kamerákkal próbáltak közel kerülni a védett személyhez, míg mások kérdéseikkel zavarták meg a kivonulási folyamatot. A vizsgázók feladata nem pusztán a fizikai védelem biztosítása volt, hanem a kommunikációs tér kezelése is, amely kulcskompetencia a modern személyvédelemben.
A nap végére a vizsgázók – bár fizikailag és mentálisan is elfáradtak – teljesítették a rájuk bízott feladatokat. Az oktatók értékelése alapján a csoport kiválóan alkalmazta a tanultakat, és olyan helyzetekben is megfelelően reagált, amelyekre nem lehetett előre felkészülni. A záróvizsga természetesen nemcsak a képzés végét, hanem egy új szakmai szakasz kezdetét is jelentette a résztvevőknek.
ZS. M.
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ