Police Medic: Üdvözlet a vörös zónából – 1. rész
Új sorozatban mutatjuk be a hazai rendőri elsősegélynyújtás magasabb szintjét, a Police Medic II. – rendészeti sérültellátó szaktanfolyamot, melynek keretén belül a tanulók egy hét alatt sajátítják el az elsősegélynyújtás fogásait gyakorlatorientált környezetben.

A képzés a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar (PTE ÁOK) és a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központtal együttműködésben jött létre.
– Az első nap első percétől kiemelt szerepet kap a gyakorlati szemlélet, ami a tanfolyam követelményének 80 százalékát teszi ki – ismertette a követelményeket Obendorf Roland törzszászlós, vezető instruktor, aki bemutatta a képzésért felelős csapat tagjait is. – A kiképzőket széles tapasztalataik alapján válogattuk össze, vannak köztük katonák a különleges erők soraiból, rendőrök, egészségügyi szakoktatók, tűzoltók, mind a műveleti medicina szakavatott ismerői és akkreditált segélynyújtók vagy egészségügyi szakemberek.
A rövid bemutatkozás során a kiképzők elmondták: a Police Medic képzés alapját a rendőri intézkedések során elvégzendő, halaszthatatlan életmentő beavatkozások összessége jelenti, amelyeket a környezet sajátosságainak megfelelően hajt végre az életmentésre kiképzett állomány. Műveleti medicinával foglalkoznak a rendőrök mellett a büntetés-végrehajtás, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a katasztrófavédelem vagy épp a honvédség azon specialistái, akiknek fő feladatuk a magasabb szintű ellátóegységek megérkezéséig egy-egy kárhelyen a sérültek elsődleges ellátása, az életmentés. Itt taglalták a legveszélyesebbnek számító, vörös biztonsági zóna jellegzetességeit, ahol az életmentő fő feladata a masszív, katasztrofális vérzés elhárítása és a sérült biztonságba helyezése.
A tanulók is sok felől érkeztek, akadt köztük kutyakiképző, lovas rendőr, toborzó, de oktatási adminisztrátor vagy épp több tűzszerész is, akik szakterületük első képviselőiként jelentkeztek a képzésre. Ez volt a tanfolyam történetének első olyan kurzusa is, amelyet elvégezhetnek rendvédelmi igazgatási alkalmazottak, akik a hivatásos állománnyal megegyező követelményrendszer mentén adtak számot képességeikről.
A tanfolyam az elméleti ismeretek bemutatásával kezdődött, egy írásbeli teszt kitöltésével, amit az elektronikus úton kiküldött tananyag, valamint a Police Medic tanfolyam első moduljának ismeretanyaga alapján mértek fel az instruktorok. A negyedórás teszt kitöltése után a tanfolyamra érkezett reménybeli kiképzetteket már várta is a Police Medic-táska tartalmának megismerése. A combtáskában többféle kötszer, vérzéscsillapító eszközök, gumikesztyűk és légútbiztosító készségek is helyet kaptak.
Az első gyakorlati feladatot a vérzéscsillapításhoz elengedhetetlenül fontos nyomáspontok felismerése és szakszerű alkalmazása jelentette. A tanulók megismerik a karon, lábon található nyomáspontokat és azok elszorításának helyes módját kézzel vagy lábbal. A csalás vagy tévedés lehetőségét betegőrző monitorok zárták ki, mindenki tapasztalhatta, milyen az eltérő testalkatú sérülteken megtalálni ugyanazt az egy életmentő pontot.
A következő feladatként megismerkedtek a Combat Application Tornique, azaz a CAT alkalmazással. Ez az eszköz immár húsz éve része az amerikai és a NATO-katonák eszköztárának, és egyetlen célja a bő vérzés elszorításával a sérült életben tartása. Az eszköz részeinek bemutatása után a tanulók a helyes alkalmazás módjait sajátíthatták el saját magukon. Ekkor még senki sem sejthette, hogy a héten számos alkalommal előkerül majd a speciális érszorító.
Ebéd után a kimentési módszereké lett a főszerep, a tanulók megtudták, hogy a különböző trükkök és tippek tárháza végtelen, ha a sebesültek gyors mozgatásáról van szó. Kézzel vagy akár egy kabát, esetleg gurtni segítségével is menekíthető a sérült az életveszélyből. A Police Medic tanulóinak a lépcsőház sem jelenthet akadályt.
Az első nap végén, hála a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság vendégszeretetének, kényelmes szobák várták a reménybeli kiképzetteket, akik az élményektől zsibongva tárgyalhatták meg az első tapasztalatokat.
K. D.
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ