Rendőri csapatmunka fülelte le a vasúti szarkát

2025. 01. 03., p - 08:34
Zsaru Magazin

Egy vonaton történt bűncselekmény felderítése a Budapesti Rendőr-főkapitányság Zseblopási Alosztály nyomozóinak példaértékű munkájának volt köszönhető. Egy kolléga megérzése és a csapat koordinált munkája juttatta a tolvajt rendőrkézre, az ellopott pénztárcát pedig vissza a sértetthez.

Gyors helyzetfelismerésével és zsaruszimatával leplezte le Bóta Zsolt Richárd hadnagy, a BRFK Zseblopási Alosztályának egyik nyomozója azt a tolvajt, aki egy vonaton próbált meg lopni. Az eset november 28-án a Budapestről, a Keleti pályaudvarról Bécs felé közlekedő gyorsvonaton történt, és a tettes egy középkorú házaspár poggyászát szemelte ki.

– Az utóbbi időben több lopást is elkövettek vonatokon, így az elmúlt időszakban gyakrabban ellenőriztünk a vasúton – meséli Bóta Zsolt Richárd hadnagy. – Aznap a Keleti pályaudvaron szálltam fel az egyik szerelvényre, és azonnal felfigyeltem egy férfira. Az utasok közé vegyült, és elsőként a kabátfogason lévő ruhák zsebeit kezdte kutatni úgy, hogy a sajátját melléjük tette. Amikor azonban nem talált semmi értékeset, figyelme a feje fölött elhelyezett csomagtárolóra terelődött. Észrevett egy táskát, amelyet egy osztrák házaspár helyezett el gondosan az utazás kezdetén. A férfi ügyesen úgy tette a saját kabátját a csomag mellé, hogy természetesnek tűnjön a mozdulata, miközben valójában a lehetőséget kereste, hogy észrevétlenül hozzájuthasson a táska tartalmához. Én közben feltűnés nélkül szemmel tartottam a tolvajt és a kiszemelt poggyászt is.

Nem is kellett sokáig várnia. A férfi egy idő után cselekvésre szánta el magát: felállt, mintha csak a kabátjában keresne valamit, ám közben kinyitotta a táskát, és abból gyorsan kiemelte a pénztárcát. Az akciót követően megpróbált feltűnés nélkül elsietni, ám a nyomozó azonnal értesítette a kollégáit.

A tolvaj elfogásához csapatmunkára volt szükség.

– A kollégánk a vonatról jelentette, hogy egy tolvaj elvitte az egyik utas pénztárcáját. A gyanúsított leszállt a vonatról, és mivel a kolléga a sértettel maradt, ránk hárult a feladat, hogy felkutassuk az elkövetőt – kezdi Pék Veronika őrnagy, a BRFK Zseblopási Alosztályának csoportvezetője. – A helyzet azonban nem volt egyszerű. Mi nem ismertük a férfit, és csak egyetlen kép állt rendelkezésünkre a tolvajról, amin még nem viselt kabátot. Mindenki őt kezdte el keresni a kép és a vonaton tartózkodó kolléga alapos személyleírása alapján. Végül az aluljáróban pillantottuk meg. Elsőre nehezen ismertük fel, mert kabátot viselt, de ahogy jobban megnéztük, láttuk, hogy a kabát alatt az a pulóver van rajta, amit a képen láttunk. Ez megerősítette a gyanúnkat, hogy őt keressük. Igazoltattuk, majd átkutattuk a ruháit, de a pénztárca nem volt nála. Elkezdtük keresni a tárcát a vonaton és a környékén, végül az egyik kukában találtunk rá.

A horvát nemzetiségű Millutin K.-t (57) a VIII. Kerületi Rendőrkapitányságra állították elő. Szabálysértési értékre egy vagy több közokirat, magánokirat, készpénz-helyettesítő fizetőeszköz egyidejű elvételével elkövetett lopás vétségével gyanúsítják. Jelenleg szabadlábon védekezik.

A házaspár rendkívül hálás volt a rendőrök gyors és hatékony fellépéséért. Mint mondták: „Nem is vettük volna észre, hogy a táskánkhoz nyúltak, ha a rendőr nincs itt!”

A rendőrség felhívja a figyelmet, hogy vigyázzunk az értékeinkre a vonaton is! A vonatozás kényelmes és népszerű utazási mód, de a tolvajok sem tétlenkednek. Gyakran alkalmaznak olyan trükköket, amelyekkel az óvatlan utasokat könnyedén megkárosítják. Egyik elterjedt módszerük, hogy saját kabátjukat vagy táskájukat a kiszemelt áldozat kabátja vagy csomagja mellé teszik, és közben észrevétlenül átkutatják az áldozat holmiját. Így a fogasra felakasztott kabátból vagy a fejük fölötti csomagtartóra rakott táskákból könnyedén ellophatnak értékeket anélkül, hogy a tulajdonos észrevenné.

Hogyan védekezhetünk? Tartsuk szemmel értékeinket: ha kabátot akasztunk fel, ne hagyjunk benne pénztárcát, telefont vagy egyéb értékeket. Csomagjainkat tegyük jól látható helyre, ahonnan folyamatosan rálátunk! Figyeljünk a gyanús mozdulatokra: Ha valaki szokatlanul közel áll hozzánk, és például a saját kabátját pontosan a miénk mellé akasztja, legyünk óvatosak! Értéktárgyainkat tartsuk magunknál: a legfontosabb dolgokat – tárca, iratok és telefon – mindig tartsuk a zsebünkben vagy a testünkhöz közel!

RÁDI MÓNIKA

FOTÓ: RENDŐRSÉG


Kapcsolódó oldalak