Rendőrségi mentőautó
A kaliforniai Santa Clara megyében olyan méretet öltött a mentőszolgálatok szakemberhiánya, hogy a rendőrség szolgálati rohamkocsit csináltatott, és képzésen készítette fel járőreit a sürgősségi elsősegélynyújtásra. A járműben egyszerre két sérült állapotát lehet stabilizálni, miközben megkülönböztető jelzéssel száguldanak a kórház felé.

Az 1786 óta vezetett statisztika alapján 2024. december 31-ig 24 412 rendőr vesztette életét szolgálatteljesítés közben az Egyesült Államokban, és a két Covid-év a negatív csúcstartó: 2020-ban 437, 2021-ben pedig 677 amerikai zsaru fizetett az életével, miközben a közrendet védelmezte, és 2022 lett az ötödik legrosszabb esztendő 279 halálos áldozattal. Azóta visszaállni látszik a 150 körüli átlag (2023-ban 152, 2024-ben 148), ami azt is érzékelteti, az USA-ban az erőszakos halál kockázata továbbra is árnyékot vet az életpályára. Ennek természetesen az 1791 óta érvényben lévő alkotmányos kiegészítés a legfőbb oka, miszerint az állampolgároknak joguk van fegyvert tartani. Nagyvárosaikban szokványosak a lövöldözések, a több mint hatezer amerikai közkórházba rendszeresen kerülnek meglőtt emberek, és mivel a mentőszolgálatok enélkül is túlterheltek, a súlyos sérülést szenvedett rendőrök élete is múlhat azon, milyen gyorsan ér oda a rohamkocsi egy tragikus kimenetelű tűzpárbaj helyszínére. Mivel a kaliforniai Santa Clara megye mentőszolgálatánál az átlagosnál is nagyobb a szakemberhiány, Milpitas rendőrsége áthidaló megoldáshoz folyamodott.
A San Josétól északra fekvő város kapitányságának vezetősége azt a tényt vette alapul, hogy súlyos sebesülést követően a legfontosabb az állapotstabilizálás és a mihamarabbi kórházba szállítás. Ezért úgy alakíttattak át egy járőrautót, hogy erre alkalmas legyen, és elsősegélynyújtó képzést is tartottak az állománynak. A rendőrségi rohamkocsi kívülről ugyanúgy néz ki, mint egy szokványos szolgálati jármű, csak közelebb érve tűnik fel, hogy a két első ülés között van egy fémváz oxigénpalackkal és felfüggesztett szájmaszkokkal, de a legnagyobb különbség a kabinrész, ahol két hordágy és egészségügyi csomag található, illetve a hátsó ajtóknál a 190 centiméteres, vízszintes rakfelület első eleme lehajtható. Így be lehet térdelni a sérült mellé, és ebből a pozícióból mellkasi kompresszió is elvégezhető.
„A mentőszolgálat szakemberhiánya miatt ki kellett találnunk valamit, ami maximalizálja a szolgálatteljesítés közben súlyos sérülést szenvedő bajtársaink esélyét arra, hogy a lehető leghamarabb szakorvosi ellátásban részesüljenek” – fogalmazott a közleményben Jared Hernandez főtiszt, a milpitasi rendőrkapitányság vezetője. Hozzátette, a rendőrségi mentőautóban egyszerre két embert lehet stabilizálni és szakszerűen kórházba szállítani. Kifejtette, hogy mindig a helyzettől függ, milyen intézkedés helyszínére indítják el, de azon reményének is hangot adott, hogy újításuk az Egyesült Államok más rendőrségein is forradalmasíthatja az elsősegélynyújtást.
SZ. Z. J.
FOTÓ: MILPITAS RENDŐRSÉGE