Spot, a TEK robotkutyája

2025. 07. 02., sze - 13:00
Zsaru Magazin

A robotok alkalmazása ma már nem a tudományos fantasztikum világa, a hétköznapi élet részeivé váltak. A robotporszívó, az okoshűtő, az okosóra mind azért létezik, hogy megkönnyítse életünket. Ám mi a helyzet a robotkutyákkal? A Terrorelhárítási Központ (TEK) különleges robotjairól szóló cikkünkből kiderül.

A fegyveres erők soraiban számos robot található, attól függően, mi a feladat. Ezek az eszközök képesek arra, hogy olyan helyekre is bejussanak, ahol az emberek nem vagy csak aránytalanul nagy veszély árán tevékenykedhetnek: bombákat rejtő csomagokat hatástalaníthatnak, CBRN, azaz vegyi, biológiai, radiológiai, nukleáris szennyezés alatt álló területen dolgozhatnak, vagy épp felderíthetik a fegyveres elkövetők uralta terepszakaszokat. A jelenleg legfejlettebb technológiai szintet képviselő, Spot gyártói elnevezésű robotkutya több éles helyzetben bizonyított már.

– A robotképességünk már hosszú évek óta megvan, eleinte könnyű tűzszerészrobotokkal dolgoztunk, melyek lánctalpas meghajtással haladnak előre. Ezek a ma elérhető csúcstechnológiánál lassabbak voltak, mivel minden mozdulatukat az operátornak kellett vezérelnie, előre megtervezve a szükséges mozgásformát – mondta Pusztai Béla alezredes, a Terrorelhárítási Központ főosztályvezetője. – A Spot robotkutya, a Boston Dynamics által gyártott, csúcstechnológiás eszköz azonban integrált mesterséges intelligenciával dolgozik, így képes önállóan korrigálni a talaj egyenetlenségeit, lépcsőt mászni vagy épp egy egyszerű parancsot követően ajtót nyitni.

A robotkutyák, melyek részei a TEK műszaki felderítő arzenáljának, gyorsan beilleszkedtek a taktikai eljárások közé, már éles bevetésen is bizonyítottak.

– Spot, a robotkutya elsődlegesen egy olyan eszköz, amelyet arra terveztek, hogy nehéz körülmények között is helytálljon, és olyan feladatokat végezzen el, amelyekkel emberéleteket menthetünk meg. Képes megnyitni ajtókat, bejutni ablakon, hogy kamerákkal felderítse a terepet, de volt példa, amikor lőfegyvert hozott ki egy éles akció során egy szobából. Spot elsődleges feladata így, ahogy a többi roboté is, a bevetéseken részt vevő állomány munkájának megkönnyítése, életük és biztonságuk védelme – hangsúlyozta az alezredes, aki úgy látja, a robotkutyák kiváló eszközei a különleges rendőri munkának. – Ez a típus gyári specifikáció alapján akár 14 kilogramm hasznos terhet is hordozhat, ami lehet kamera, manipulátorkar vagy akár egészségügyi felszerelés, lőszer, speciális rakomány. Akkumulátorának cseréje gyors, terepen is elvégezhető feladat. Bár nem élő állat, de sokban hasonlít a szolgálati kutyákhoz abban a tekintetben, hogy a robotokat és a kutyákat is egy jól körülhatárolt, speciális cél elérésére alkalmazzuk.

Spot és a kezelője ráadásul kiválóan együtt dolgozik a TEK speciálisan kiképzett hús-vér elfogó kutyáival is. Ezt a képességet a Hadész hívónevű német juhászkutya is demonstrálta.

– Ahogy a kutyavezetőket, úgy a robotok operátorait is speciálisan képezzük a TEK igényei szerint, hiszen nekik is ott kell lenniük a műveleti területen, ellátva saját feladataikat, akár egy kötélen függve, nappal vagy éjszaka, esőben-sárban, minden körülmények között. Spot kezelését egy hónap szorgalmas tanulással el lehet sajátítani, ám az, hogy a kezelő és a robotja is rendszerben dolgozzon és valóban hasznos tagjai legyenek a csapatnak, hosszabb folyamat. Ennek a tanulási folyamatnak része az is, hogy megtanítjuk a kutyáinknak, hogyan dolgozzanak együtt a robottal – fejtette ki a kutyás csoport vezetője, Szabó Ferenc főtörzszászlós, aki szemlélteti is, mire gondol. – Hadész tapasztalt kutya, már megtanult együttműködni Spottal, megszokta a robot jelenlétét. Az idegen eszköz már nem akasztja meg a saját munkájában. Még arra is képes, hogy együtt játsszanak, ami kívülről elsőre furcsa, de valójában a kutyának és a robotkutyának is hasznos, közös tanulás.

A robotika jövője így a terrorelhárítás területén is egyre inkább létjogosultságot nyer, Pusztai alezredes úgy látja, két-három éven belül akár a kétlábú, emberszabású robotok is megjelenhetnek a rendvédelemben.

K. D.

FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA


Kapcsolódó oldalak