Vaksötétben „tapétáztak”
Nehezített terepen és napszakban zajlott a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ dunakeszi objektumában a bűnügyi technikusi szaktanfolyam éjszakai gyakorlata, melynek résztvevői a rendkívüli halál és vagyon elleni bűncselekmény helyszíni szemléjét kapták feladatul.

Naplemente utáni percek, betört ablak, üvegszilánkok az autó mellett, felfeszített ajtó és a házban egy megkéselt áldozat. Kicsit távolabb, a bankban, férfialak fekszik a földön, mellette fegyver. A pincében is bűnügyi helyszín, és persze vaksötét. Előzőleg az éjszakaiszemle-gyakorlat 11 helyszínét a kiképzésvezetők útmutatásai alapján egymásnak rendezték be a tanulópárok, egyrészt a taktikai épületekben, másrészt a szabad ég alatt.
Éjszaka a fényviszonyok miatt a helyszín átláthatósága nehezebb, ezért körültekintőbben kell eljárni, ami a tanult megvilágítási és fényképezési technika megválasztásáról is elmondható. A gyakorlat során a résztvevők a fotók megfelelő minőségű elkészítéséhez szükséges fényképezési beállításokat, állványhasználatot, továbbá a vakuk, reflektorok beállítási lehetőségeit, a derített fényt, a fehéregyensúlyt, a fénymérést, továbbá a fényfestést, azaz a tapétázást is elsajátíthatják.
Ezenfelül látens nyomok láthatóvá tételéhez szükséges porokat, vegyszereket is alkalmaznak, illetve a felkutatott nyomok, anyagmaradványok rögzítéséhez szükséges eszközök használata is a tananyag része, mint például a látens vérgyanús szennyeződéseket láthatóvá tevő vegyszer használata, melynek hatására az alvadt vér is lumineszkál.
A bűnügyi helyszíneken használt eszközök tekintetében gyors fejlődés indult meg. A szemlék során a technikusok már 3D-szkennert, drónt és újabb fejlesztésű talajradart, úgynevezett Raman spektrométert is használnak. Ezek alkalmassá teszik a helyszínek olyan típusú feltérképezését, ami csökkenti a nyomok esetleges szennyeződését, illetve a későbbiek során jobb lehetőséget biztosít a helyszín bemutatásához és az utólagos elemzésekhez.
KÉP ÉS SZÖVEG: SZABÓ GABRIELLA