Vízirendészek versenye a Holt-Tiszán

2024. 10. 01., k - 14:58
Zsaru Magazin

Idén szeptember 10–12. között a Tisza-tavon rendezték meg a XXI. Országos Vízirendészeti Rendőr Járőrversenyt, ahol 13 csapatban az ország legjobb vízirendőrei mérhették össze elméleti és gyakorlati tudásukat. Az idei verseny házigazdája a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság volt.

A verseny első napján, szeptember 10-én a 13 csapat elméleti felkészültségéről adhatott számot.

– Kifejezetten a vízi közlekedést érintő különleges jogszabályi rendelkezésekre, a horgászati szabályokra, valamint a hajózási szabályzat ismeretének felmérésére hegyeztük ki a verseny elméleti részét, hiszen ahogy minden vízi jármű vezetőjének, úgy a rendőröknek is ismerniük kell ezeket a speciális szabályokat olyan magabiztossággal, hogy megsértésük esetén intézkedhessenek Magyarország bármelyik vizén – ismertette az első versenyszám kihívásait Jámbor István ezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Főosztály Közlekedésrendészeti Szakirányító Osztályának vezetője.

Az ezredes kiemelte, a rendezvényre felkészült csapatok érkeztek, melyeknek tagjai tapasztalt vízirendőrök, akiknek tapasztalatcserére és kapcsolatépítésre is lehetőségük adódott.

– A verseny ötlete 2000 körül fogalmazódott meg, a közúton dolgozók versenyének mintájára hoztuk lére a vízirendészek járőrversenyét, hogy a kollégák megmérethessék magukat szakmai szempontok alapján zsűri előtt. A kezdeményezés sikerre volt ítélve, ma már minden olyan vármegyéből érkeznek csapatok, ahol létezik vízirendészeti szolgálat, ez 15-16 csapatot jelent általában – ismertette a járőrverseny történetét Busi László ezredes, a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője, az idei verseny házigazdája. – A verseny gyakorlati részét a mindennapi szolgálat tapasztalatai alapján olyan elemekből állítottuk össze, melyekkel a rendőreink találkozhatnak. Most a tiszai vízi közlekedés áll a középpontban, de minden csapat találhat olyan feladatot, amellyel a szolgálata során már találkozott – fogalmazott Busi László.

Az ezredes hozzátette, megtisztelő, hogy idén a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság rendezhette a versenyt, ami a szakmai felkészültség bemutatásán túl az emberi, kollegiális kapcsolatok építésére és tanulásra is kiváló alkalmat teremtett, hiszen a vízirendőrök krémje találkozott, három napon keresztül cserélhettek tapasztalatokat, bizonyítva a rátermettségüket. A rendőrkapitány fontosnak tartja, hogy a vízirendőrök a versenyek révén több szempontból, de szó szerint is ismeretlen vizekre evezhetnek, megfigyelhetik a hazai vizek különféle sajátosságait, az ott folyó munka jellegzetességeit, így hasznos tudásra tehetnek szert.

– A mi csapatunk a sportszerűség jegyében versenyen kívül indult, hiszen a többi versenyzőnek a mi hajóinkkal kellett végrehajtaniuk a feladatokat, mi pedig mindennap vízen voltunk a felkészülés során. Nem lett volna igazságos, ha ekkora előnnyel mi is versenybe szállunk – mondta el Csajbók Ferenc zászlós, a Kiskörei Vízirendészeti Rendőrőrs körzeti megbízottja, aki tíz éve szolgál, és 2015 óta vesz részt a vízirendészeti járőrversenyeken. – Magát a versenypályát is mi állítottuk össze a saját tapasztalataink alapján. Olyan feladatokat szőttünk bele, amiket minden vízirendőrnek meg kell tudni oldania. Ilyen az elindulás, kikötés, szlalomozás, vízből mentés vagy épp a precíziós mellé állás, hajóvontatás. Ezekkel a helyzetekkel – eltérő gyakorisággal, de – minden vízirendőr találkozik a pályafutása során.

A zászlós elárulta, hogy idén a legnehezebb feladatot az elméleti versenyszám jelentette.

– A gyakorlatban alkalmazott jogszabályokat egy osztályteremben felidézni és papíron rögzíteni olyan, mint az iskolai röpdolgozat, senki sem szereti igazán. Ez szükséges és fontos része a megmérettetésnek, de azt hiszem, igazán mindenki a második napot, a gyakorlati részt várta, ahol vízre szállhattunk és versenyezhettünk. Itt mindenki ismer mindenkit, kis közösség a vízirendészeké, és a legjobbak jöttek el a versenyre is, így természetes, hogy folyton ugratjuk egymást, vagy szurkolunk a másiknak. Ez így helyes – zárta gondolatait Csajbók Ferenc, aki a beszélgetés során egy pillanatra sem vette le a szemét a vízen futó rohamcsónakokról, a benne ülő versenyzőkről.

A XXI. Országos Vízirendészeti Rendőr Járőrversenyen első helyezést ért el a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság csapata, őket követte a BRFK Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság alakulata, míg a dobogó harmadik fokára a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság versenyzői állhattak fel. Szakmai különdíjat kapott a szervező Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság csapata.

K. D.

FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA


Kapcsolódó oldalak

Hírfolyam

 

Letartóztatásban

Megvertek és kifosztottak egy férfit a szigetvári vasútállomáson. A nyomozók őrizetbe vették a feltételezett elkövetőket, a bíróság pedig elrendelte a letartóztatásukat.

 

Egy újabb sporteredmény, amire büszkék lehetünk!

Az elmúlt évek hagyományához hasonlóan, a Készenléti Rendőrség szervezésében idén is megrendezték az Országos Rendőr Háromtusa Bajnokságot. A versenyt a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság csapata dobogós helyen zárta.

 

Állati jó nap volt!

Szenzáció! Nyilvános rendőrkutya kiképzés volt Miskolcon, a Népkerti Sportpályán! Az Állatok Világnapja alkalmából, az állatokért, a felelős állattartásért!

 

Lezárt ügy: Jobbágyi rablás

A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztálya befejezte a nyomozást azzal a férfival szemben, aki a gyanú szerint 2023. szeptemberében erőszakos módon kirabolt egy idős nőt Jobbágyiban, majd bezárta saját háza pincéjében.