Zsaruk a körzetből: Nem csalás, nem ámítás!
Nagy Krisztina zászlós, Tiborszállás körzeti megbízottja az öccse felszerelése után eszmélt rá, neki való lenne a rendőri életpálya. Felderített bűncselekményeket és elfogott bujkáló körözötteket, de arra a legbüszkébb, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei faluban a csalók nem tudják átverni az idős embereket.

Tudat alatt és felett.
– A szüleim segítőkészségre neveltek, és mindig is ott motoszkált bennem, hogy olyan pályát kéne választanom, ahol bajba került embereken segíthetek. De erre csak azután eszméltem rá, miután az öcsém rendőr lett, és csillogó szemmel újságolta, amikor ilyen emberen segíthetett. Erre a lökésre volt szükségem, és amikor elsőre átmentem a felvételin, tudtam, nekem is ez az utam – idézte fel Nagy Krisztina, a XVIII. Kerületi Rendőrkapitányságon szolgáló Nagy Béla törzszászlós nővére, aki a mátészalkai Baross Gábor Szakközépiskola elvégzését követően a kereskedelemben helyezkedett el. – A Soproni Rendészeti Szakközépiskolában lettem rendőr, méghozzá az utolsók között, mert ott utána már nem indult rendőrképzés, és a IX. Kerületi Rendőrkapitányság közrendvédelmi osztályára szereltem fel 2004. július 1-én. Négy évvel később nyújtottam be az áthelyezési kérelmemet, és 2009. április 1. óta szolgálok a Mátészalkai Rendőrkapitánysághoz tartozó Nagyecsedi Rendőrőrsön. Már járőrparancsnok voltam, amikor ’17 májusában megkaptam a körzeti megbízotti kinevezésem, és természetesen járőrszolgálatot is ellátok az őrs illetékességi területén.
Nem csalóknak való falu.
– Tiborszállást ismertem, megfordultam ott minden járőrszolgálat során, és ez most is így van – folytatta a zászlós, aki kinevezése után felvette a kapcsolatot a korábban ott szolgáló megbízottakkal. – Elláttak minden szükséges információval, de a polgármester és az önkormányzat munkatársai is segítőkészek voltak, a mai napig azok. Szerencsére Tiborszállás nyugalmas település. A lélekszám nem éri el az ezret, és az idősotthon miatt a nyugdíjasok aránya jelentősnek mondható. Persze itt is előfordulnak bűncselekmények, főleg vagyon elleniek, de ezek kisebb horderejűek, jellemzően kerékpárlopások, és évek óta nem növekszik a számuk. Büszkeséggel tölt el, hogy a kibercsalóknak nincs esélyük a tiborszállási nyugdíjasokkal. Az idősotthonban rendszeresen tartok bűnmegelőzési előadást, és ezek során nemcsak azt érzékelem, hogy a téma érdekli őket, hanem komolyan is veszik, és ami a legfontosabb, nem dőlnek be a csalóknak. Volt már rá példa, hogy egyiküket-másikukat megtalálták unokázók és álbankárok, de nem estek pánikba, hanem egyszerűen letették a telefont, és vettek egy mély levegőt.
Kölcsönös emberismeret.
– Bajba jutott emberek segítésén túl a körözött emberek utáni kutatást kedvelem a legjobban a hivatásban – magyarázta Nagy Krisztina, aki két évvel ezelőtt főkapitányi jutalomban részesült szakterületén nyújtott kiemelkedő teljesítményéért, amit ezen a színvonalon folytatott. – A Nagyecsedi Rendőrőrs statisztikája alapján tavaly én vettem részt a legtöbb, öt körözött elfogásában, és az utolsó különösen emlékezetesre sikerült, amiben az is benne van, hogy top 50-es volt. Korábban sokszor intézkedtem vele szemben, mondhatni, ismertük egymást. Utólag azt mondta, azért nem ugrott át a kerítésen, amikor a kollegámmal megálltunk a nyírcsaholyi üres telek előtt, ahol egy viskóban húzta meg magát, mert én szóltam rá. Visszatekintve a nagyecsedi emberölés elkövetője utáni kutatás maradt meg bennem a legélénkebben. Pont hét éve történt, aznap korábban kellett szolgálatot kezdenem, és egész éjszaka kerestük. Másnap délután lett meg egy fábiánházi lakatlan tanyán.
SZ. Z. J.
FOTÓ: RENDŐRSÉG